Trápí vás bezesné noci, kdy do hluboké noci koukáte do stropu a nedaří se vám zamhouřit oči ani na chvíli? Pro zlepšení usínání existuje několik rad, které možná pomohou i vám.

Vyhýbejte se před spaním přímému světlu

Pokud pracujete dlouho do noci, hlavně pokud používáte počítač, je možné, že nemůžete spát kvůli svítícímu monitoru. Přísun zářivého světla do vašeho obličeje vás drží vzhůru, i když už počítač vypnete. Při práci s počítačem dlouho do noci se pokuste alespoň ztlumit jas monitoru.

Pro lepší usínání

Pokud vás večer trápí chuť na sladké, zkuste oblíbený trik pro snadné usínání: teplé mléko s medem nebo i se skořicí. Zaženete chuť na sladké a bude se vám také lépe usínat. Milovníky čajů mohou potěšit různé bylinkové směsi podporující klidné usínání a nerušený spánek. Pomáhají zklidnit mysl, uvolňují z těla stres a právě díky navozenému klidu se vám bude lépe usínat.

Bojujte proti stresu

Důležité je bojovat proti každodennímu stresu, večer si odpočinout a zklidnit tělo i mysl. Pokud je mysl, v napětí, tělo odmítá odpočinek a není schopné se uvolnit. Řešením však nemusí být nutně prášky na spaní, alternativu pro rychlý a klidný spánek lze najít i jinde.

Pro tělo jsou důležité i vitamíny a minerály, které je nutné pravidelně doplňovat. Díky nim je tělo zdravé, ale ač se to nezdá, právě díky těmto látkám můžete začít zase klidné usínat. Důležitými minerály jsou hořčík a vápník. Pokud jsou dodávány do těla ve formě doplňků stravy pravidelně a jejich hladina je tak udržována, příznivě se to může projevit na usínání.

S usínáním mohou pomoci také doplňky stravy určené pro klidné spaní, různé sirupy či kapky. Všechny tyto přípravky jsou obvykle kombinací přírodních látek a bylin, které pomáhají zklidnit organismus.

Cvičení jako prevence

Pravidelné cvičení nebo meditace vám také mohou dopomoci ke klidnému spánku. Jak? Při meditaci nebo józe se zklidní hlavně mysl, tělo si odpočine, zbavíte se stresu, očistíte svou mysl, a pokud se naučíte všechny starosti hodit alespoň večer za hlavu, nebudou vás v posteli neustále pronásledovat a rušit váš spánek. Cvičením navíc můžete zlepšit svoji pružnost a vitalitu a podpoříte také svůj zdravý životní styl.

 

Ucelené informace o nespavosti naleznete v našem třídílném seriálu: https://www.zdrava-vyziva.net/spankovy-ritual-aneb-osvedcene-tipy-jak-rychle-usnout/.