Tuto dietu určuje lékař a je předepisována právě tehdy, když je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Pokud stoupne hodnota nad limit, začne docházet k vysrážení a dojde k tvorbě krystalů, které se ukládají nejčastěji v okolí kloubů a také v ledvinách. Projevem je pak dnavý záchvat. Objevit se může zarudnutí kloubů anebo také palce u nohy, či bolest v těchto částech. Může docházet k tvorbě ledvinových kamenů a také k ledvinové kolice. Pokud vás tato nemoc postihne, je důležité dodržovat dietu s nízkým obsahem purinů, což jsou látky, ze kterých vzniká kyselina močová. Je nutné omezit příjem masa a také je vhodné se vyvarovat masových vývarů a také vnitřností.

Neměli byste jíst špenát, luštěniny, kakao. Důležité pro vás jsou mléčné bílkoviny, vyvarovat byste se měli ostrým jídlům. Co byste si naopak měli dát, jsou limonády, čaje, vodu a ovocnou šťávu. Z tuků jsou důležité tuky rostlinné a rostlinné oleje. Dále byste měli jíst mléčné výrobky, nízkotučné sýry a jogurty, tvaroh a pak také podmáslí. Určitě nezapomínejte na čerstvou zeleninu a ovoce a také na kompoty a brambory. Nezapomínejte na kukuřici, těstoviny a moučné pokrmy. Co se týče pečiva, tak tam je to bez omezení. Můžete jíst jak světlé pečivo, tak i pečivo tmavé. Sladkosti lze sníst bez problémů v nepřehnaném množství. Z koření je to petrželová nať, kopr, pažitka, kmín, majoránka.

V omezeném množství potom lze minerálky, které mají vyšší obsah minerálů, káva, slabý černý čaj, víno. Z tuků máslo, ryby sladkovodní, maso z odrostlých zvířat, libové hovězí maso a vařená šunka, dále potom vařené drůbeží maso. Nevhodné potraviny jsou vnitřnosti, maso z mladých zvířat, nakládaná masa, vývary, extrakty, zvěřina, tučné uzeniny, vyhnout byste se měli plísňovým a tučným sýrům, hrachu, čočce, kapustě, čokoládě a marcipánu, ostrým jídlům, sojovým omáčkám a worcesteru. Živočišné tuky byste také měli ze svého jídelníčku vyřadit úplně a vyhnout byste se rozhodně měli alkoholu.