Toto intimní a choulostivé onemocnění si lidé často spojují zejména s těhotenstvím a následným porodem. Podle lékařský studií se však hemeroidy vyskytují stejně u mužů jako u žen.

Co jsou to hemeroidy

Za hemeroidy jsou považovány zvětšené křečové žíly u otvoru konečníku nebo přímo uvnitř konečníku. Z anatomického hlediska nejsou tyto žíly uzpůsobeny k zabránění zpětnému odtoku krve, a proto dochází následně k výskytu hemeroidů.

Hemeroidy mohou být:

Vnitřní – vyskytují se zejména uvnitř konečníku. Projevují se vyhřeznutím z řitního otvoru, krvácením po stolici, ale mohou být i zcela bez příznaků.

Vnější – vyskytují se v oblasti řitního otvoru a bývají velice bolestivé. Někdy samy vymizí, ale někdy je nutné navštívit lékaře – chirurgického specialistu.

Časté příčiny hemeroidů:

  • nadměrná fyzická zátěž
  • podchladnutí
  • těhotenství – porod
  • obezita a nevhodná životospráva

Ne u každého, kdo splňuje výše uvedené body, se hemeroidy vyskytují. Záleží na náchylnosti a genetické dispozici.

Odborná pomoc

Lékaře byste měli navštívit, pokud cítíte bolest a tlak v oblasti konečníku, krvácíte a máte bolesti při vyprazdňování. Lékař Vám poskytne rady, doporučí podpůrné doplňky nebo Vám předepíše odpovídající léky při obtížích s hemeroidy. I po opakovaných potížích je možnost operativního zákroku.

Čím na hemeroidy:

Potravinové doplňky

Třezalková mast na postižené místo, produkty z dubové kůry, užívání jitrocele, zinku a vitamínu C.

Babské rady:

Doporučuje se dostatečná konzumace cibule, česneku a třešní. Je zde obsaženo mnoho vlákniny, která napomáhá pohodlnějšímu vyprázdnění.

Obklad z bobulí bezinek – rozmačkané plody smícháme s vodou, aby se utvořila tzv. mastička, kterou namažeme postižené místo a necháme několik hodin působit.

Tyto rady Vám nezaručí, že se u Vás nikdy neobjeví hemeroidy, ale dostatečným příjmem vlákniny a pitným režimem rozhodně nic nezkazíte a třeba tímto právě hemeroidům předejdete.

Takže hurá na třešně.