Syrovátka byla v mlékárenském průmyslu dlouhou dobu považována za odpad a dokonce se likvidovala. Dnes je tomu naštěstí jinak. Lidé objevili její pozitivní účinky pro lidský organismus a rozšířila se celá řada konzumentů, kteří si ji s chutí dopřávají. Díky čemu je tato žlutozelená tekutina, která zbývá po vysrážení mléka při výrobě sýrů nebo tvarohu, prospěšná?

Unikátní složení

Celá řada vitamínů skupiny B, vitamíny C a E a řada minerálních látek typu fosfor, vápník, hořčík nebo zinek jsou ceněnými složkami syrovátky.

Hlavní složkou, kvůli které ji celá řada lidí konzumuje, představuje především bílkovina. Ta je důležitou živinou, která zajišťuje pocit sytosti a může tak sloužit jako zdravé obohacení vyváženého jídelníčku. Alergici na laktózu – mléčný cukr – by však měli zpozornět, protože i ten syrovátka obsahuje. Dále je to i sůl, která ve větším množství neprospívá pacientům s onemocněním ledvin nebo vysokým krevním tlakem. V případě přiměřené konzumace však syrovátka nepředstavuje žádné riziko, naopak může být prospěšná.

Jak ji konzumovat

Syrovátka má obrazně řečeno mnoho podob. K dostání je například ve formě sušeného prášku, který je potřeba naředit vodou. Svým vzhledem potom připomíná mléko, nicméně jejich složení je odlišné. Vybrat si můžete i z nabídky celé řady nápojů nebo i sýrů, přidává se třeba i do müssli.

Syrovátku nenajdeme pouze v potravinářském průmyslu. Výrobci ji přidávají i do řady kosmetických produktů. Byl totiž prokázán pozitivní efekt na pokožku, včetně vlivu na ekzémy nebo lupénky.

Syrovátka a hubnutí

Za velkou výhodu syrovátky můžeme považovat její nízkou kalorickou hodnotu. Záleží ale i na jejím typu. Na trhu jsou k dostání formy se sníženým obsahem tuku nebo cukru. Právě mléčný cukr, laktóza je nositelem další energie. Na druhou stranu působí pozitivně na zažívání, což jej jeden z dalších pozitivních efektů pro náš metabolismus.