Podzimní sychravé počasí je jako stvořené pro různé virózy, nachlazení nebo angíny. Společným prvkem těchto onemocnění je bolavý krk. Bolest v krku je způsobena viry nebo bakteriemi. Běžné nachlazení a virózy pak mohou být ještě spojeny s teplotou, bolestmi svalů a kloubů, rýmou a kašlem. U angíny je typická bolest v krku a při polykání, mohou být přítomny i teploty.

Co je příčinou

Nejprve je třeba rozlišit, zda se jedná o běžnou virózu nebo angínu. V případě virózy totiž postačí klid na lůžku a domácí léčba. U angíny se bez lékaře a antibiotik skutečně neobejdeme. Neléčená angína může vyústit až v bolestivý absces, který může celou situaci ještě více zkomplikovat.  Neklamným znamením pro angínu je zarudlé patro a především zduřelé a překrvené mandle. Postupně se objeví i hnisavé čepy – tedy drobné bílé flíčky na mandlích.  V případě běžných viróz a nachlazení je pak také hrdlo zarudlé, avšak čepy na mandlích nejsou přítomny.

První pomoc z lékárny

Bolest v krku je nepříjemná, mohou se objevit i potíže při polykání nebo mluvení. I příjem potravy nemusí být úplně bez problémů. Způsobů, jak si od bolestí ulevit je několik. V lékárně je řada volně prodejných léků, často z řady antiseptik, které tlumí bolest. Mohou mít různou formu, například se jedná o spreje, roztoky ke kloktání nebo cucavé tablety. Obvykle se užívají dvakrát až čtyřikrát denně.

Na bolest a teplotu je možné použít i běžně prodejná analgetika. Pomáhá i zvýšený příjem vitamínů a minerálů, které pomohou tělu bojovat s infekcí. Samozřejmostí by měl být dostatečný pitný režim.

Tradiční pomocníci z lidové lékárny

Léty prověřené metody z řad lidového léčitelství jsou rovněž účinné a mohou od bolesti v krku velmi ulevit. Pomáhají klasické čaje s citronem, účinné jsou i čaje bylinkové, například lipový či heřmánkový. Ty mohou pomoci zejména při nastupující bolesti. Vyzkoušet můžete i čaj zázvorový, kdy nejúčinnější je čaj ze zázvoru čerstvého.

Od bolesti v krku si můžete ulevit i kloktáním, například Vincentky nebo slané vody (do skleničky teplé vody rozpustit lžičku soli). Tyto tradiční a zároveň jednoduché metody mají antiseptický účinek a pomáhají uvolnit hlen.

Osvědčené je i „přírodní antibiotikum“ – česnek. Stačí si vyrobit speciální pastu ze dvou rozdrcených stroužků česneku, trochy olivového oleje a šťávy z citrónu. Tuto směs pak užívat třikrát denně po jedné čajové lžičce.

Zapomenout bychom neměli ani na Priessnitzův zábal. Ten lze použít jak v případě virózy, tak i dalších onemocnění typu laryngitida nebo angína. Jeho užití je velice všestranné a přitom účinné. Nejprve se na krk přiloží mokrý obklad, například kapesník, plena a podobně. Přes tuto mokrou vrstvu se následně přiloží vrstva suchá. Ve výsledku pak obklad zlepšuje prokrvení a usnadňuje proces hojení. Ideálně by měl být přiložen cca 2-3 hodiny, aby byl účinný. Před dalším přiložením je vhodná zhruba stejně dlouhá přestávka.