Angína léčba
Angína je nepříjemným onemocněním, které nám dokáže zkomplikovat na pár týdnů život. Častá je především u dětí a znovu přibývá s tím, jak stárneme. Při častém opakování přechází do chronického stádia. Angína léčba obvykle probíhá za pomoci antibiotik.
Co je to angína?
Je to onemocnění bakteriálního původu. Nejčastěji jí způsobuje některá bakterie z rodu Streptokokus. Nezřídka se dnes setkáme i s jejím virovým původem. Kromě krčních mandlí, které jsou pokryty lymfatickou tkání a mají za úkol chránit organismus proti proniknutí infekce z potravy nebo vzduchu, postihuje také nejbližší okolí, kterým je kořen jazyka a přilehlá část hltanu.
Opravdu se jedná o velice běžné onemocnění, neboť je přenosné kapénkovou infekcí, šířící se vzduchem. Inkubační doba (tzn. čas od nakažení po vypuknutí prvních příznaků) se pohybuje mezi jedním až třemi dny.
Angína léčba
Tato nemoc je v současnosti poměrně snadno léčitelná, avšak pokud není léčba zahájena, může mít velice závažné následky. Tyto následky se mohou projevit dokonce až po několika letech. V minulosti, před tím než byla vynalezena antibiotika, nebylo toto onemocnění sice tak časté jako dnes, ale komplikace byly o to závažnější. U těchto osob totiž nezřídka docházelo k revmatické horečce, která postihuje srdce a klouby. Dnes se s ní bojuje právě pomocí antibiotik.
Postup léčby
Konkrétní léčbu vždy určí praktický lékař. Pokud u sebe pozorujete vysoké teploty, bolest v krku, potíže s polykáním a ucpaný nos, jedná se o příznaky angíny. Při nich je bezesporu nutné navštívit lékaře. Její přechození Vám může způsobit závažné komplikace.
Praktický doktor při angína léčbě nejprve provede výtěr z krku. Podívá se na zarudnutí mandlí a okolí a prohmatá mízní uzliny. Častý je také odběr krve, z nějž se dá pomocí sedimentace určit v jakém rozsahu je organismus napadený zánětem. Při podezření na streptokokovou infekci jsou okamžitě nasazena antibiotika. V případě nejasností se čeká na výsledky výtěru.
Ty odhalí přesně, o jakou nákazu se jedná a lékař pak zvolí vhodná farmaka. Nejčastěji bývá u nemocných aplikováno nejstarší antibiotikum, penicilin, který má velmi rychlý účinek, a současně s ním se podávají léky proti horečce (antipyretika) a proti bolesti (analgetika).
Účinná v boji s bolestí u angíny jsou také různá kloktadla a Priessnitzův obklad, který se skládá ze studeného mokrého obkladu překrytého igelitem a suchým ručníkem. Ten si omotáte kolem krku a necháte působit asi 30 minut. Na konci angína léčby si Vás pozve lékař na kontrolu a vyšetří krevní obraz. Pokud není zvýšená sedimentace ani počet bílých krvinek, měla by být nemoc zdárně vyléčena.
Napsat komentář