Nádech, výdech. Dýchat přece umí každý od narození. Hotovo, tečka. Nebo ne?  Činnost plic si vůbec neuvědomujeme, přestože nás drží při životě každý den. Právě její ignorování však často vede k nesprávnému dýchání, které může zapříčinit migrény, únavu, bolavá záda nebo stres.

Brániční a hrudní dýchání

V současnosti neexistuje nic jako univerzálně správné dýchání, přesto řada lidí provádí nejrůznější dechová cvičení a aplikuje techniky, které pomáhají činnost plic zlepšit. Vliv na tělesné procesy mají nevhodné návyky nebo životní styl, což v kombinaci se špatným dýcháním vede k psychickým a fyzickým problémům.

Zdravější mysl

Lékaři rozlišují dva základní typy dýchání:

  • brániční
  • hrudní

V prvním případě se zvedá a klesá břišní stěna a hrudník zůstává nehybný. U druhého typu se naopak rozepíná a stahuje hrudní koš. Brániční dýchání vám umožňuje kontrolovat tělo i mysl. Dokáže během chvíle uklidnit, zkoncentrovat a zbavit nežádoucího stresu nebo naopak vybudit, zatímco hrudní dýchání příznivě ovlivňuje činnost srdce a podporuje krevní oběh. Oba způsoby jsou správné, pokud se snažíte o plynulé a hluboké dýchání. Naopak mělké a rychlé dýchání je obecně považováno za nesprávné.

Jak na správné dýchání

Nejlepším způsobem, jak se naučit kvalitně a správně dýchat, je zaměřit se na pohybovou aktivitu, jako je například jóga. Ta totiž probíhá ruku v ruce s dechem. Vhodné je navštívit lekci, kde vás instruktor celým procesem provede. Pokud je na vás jóga příliš pomalá, vyrazte do přírody na procházku. Pomocí uvědomělého dýchání v přírodě roztáhnete hrudník a posílíte mezižeberní svaly.

Zvýšit kapacitu plic dále pomáhá:

  1. Pravidelný sport – především kardio,
  2. hra na dechové nástroje,
  3. potápění,
  4. dechová cvičení,
  5. život bez tabáku.

Čerstvý vzduch

To nejlepší, co můžete pro správné dýchání udělat, je pobyt na čerstvém vzduchu, nicméně ne každý má tuto možnost. Řada lidí totiž žije ve městě, kde vdechují smog a zplodiny aut. Někteří dospělí dokonce schválně inhalují aerosol vzniklý hořením omamných rostlin, což se obecně považuje za škodlivé. Kouření je zlozvyk a nejlepší je s ním skončit nebo ho alespoň omezit.  Můžete taky vyzkoušet zařízení PULZE, které umožňuje nastavit nižší teplotu zahřívání.

Autor: Martin Novák