By: Chris Dlugosz

Jak jste si určitě všimli, nadváha mladých lidí není problém jen Ameriky, ale i naše děti jsou čím dál tím více otylé. Když srovnáte dobu, kdy jste byli malými dětmi vy a jaké děti jsou dnes, mnohé se změnilo a právě jedna změna je nadváha. Ale kde nastal problém? A kdo za to může?

Co způsobuje nadváhu vašich dětí?

To, že mají děti vyšší váhu, než by měli mít, je způsobeno více aspekty. Navíc každé dítě je jiné, existují takové děti, které to mají ze zdravotních důvodů, ale je jich jen hrstka. Většina dětí může nadváze poděkovat díky tomu, že vynechávají snídaně, na večer se hodně přejídají a zanedbávají sport.

Snídaně je základ

Snídaně je první jídlo, které by mělo dítě sníst. Problém je v tom, že ráno než jde do školy či do školky, tak se mu nechce brzy stávat anebo když mu snídani nenachystá rodič, ta jí nesní. Dítě se musí naučit, že snídaně je jídlo, kterému se nelze vyhnout a že jde o pravidelnou činnost každé ráno. Pokud se dítě nenaučí jíst pravidelně, pak s tím bude mít problém celý život. Rodičova úloha spočívá v tom, že bude na dítě dohlížet, aby každé ráno než vyjde do školy, něco snědlo. Pokud jde o malé dítě, tak rodič by měl snídani sám nachystat a nejlépe jíst s ním, aby mu byl příkladem. Bohužel mnoho rodičů si díky pracovní době nemohou dovolit s dětmi snídat, ale to je jeden z problémů.

Správný výběr potravin je důležitý

Kromě toho, že musíte jíst a měli byste jíst pravidelně pětkrát denně, tak musíte vybírat správné potraviny. Děti moc nakupovat nechodí, takže je to úkol rodičů, aby se soustředili na to, co daný produkt obsahuje. Pravdou je, že žádné dítě nechce jíst jen zdravé věci a touží po sladkostech a jiných neřestech, ale pokud je budete kupovat jen občas v dané míře, tak to dítěti tolik neuškodí.

Nesmíte zapomenout na pohyb

Když jste byli vy malými dětmi, tak jste pořád lítali někde venku, ať už to bylo s vašimi sourozenci anebo se sousedy či jinými kamarády, tak jste si hráli na louce, chodili do lesa, čvachtali se v potoku a mnoho dalších. Ale dnešní děti, už to neznají. Ty jsou ve školce anebo ve škole, kde jsou celý den zavřeni v budově a hrají si s ostatními dětmi, a když pak přijdou domů, tak se posadí k počítači, kde stráví mnoho času.

Je pravdou, že na počítači potřebují udělat i věci do školy, ale nesmí na něm strávit zbytečně hodně času. Aby jim nehrozila obezita, potřebují nějaký pobyt, navíc je to jen ku prospěchu, protože budou v přímém kontaktu s jinými dětmi. A právě v zájmu rodičů by mělo být, že dítě chce jít ven, proto byste mu to neměli zakazovat. Vždyť dnes existují mobilní telefony a vy je můžete kdykoliv zkontrolovat.

Nikdo nechce, aby jeho dítě bylo obézní, protože to přináší i mnoho nemocí, proto by se měli i sami rodiče snažit vést dítě takovou cestou, aby se z něho nestalo „tlouště.“