Ginkgo bilobu neboli jinan dvoulaločnatý znáte určitě jako strom se zvláštními listy plochého vějířovitého tvaru. I když u nás neroste tak často, je snadno zapamatovatelný. Z jeho listů se extrahují léčivé výtažky a z nich se vyrábí léky s řadou prospěšných účinků.

Ginkgo biloba – léčivé účinky

Za základní prospěšný účinek ginkga považujeme jeho schopnost rozšiřovat cévy (včetně těch nejmenších – kapilár) v cévním řečišti. To má za následek zlepšení prokrvení řady tělesných orgánů.

Mozek

Zlepšení prokrvení je prospěšné zejména pro mozek – lépe je zásobován kyslíkem a tím pádem i lépe „pracuje“. Ginkgo tak podporuje koncentraci, paměť – a to jak krátkodobou, tak dlouhodobou, předchází duševní únavě a zpomaluje stárnutí.

Některé studie prokázali, že brání i shlukování krevních destiček v cévách a tím pádem tak snižuje riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin. (Krevní sraženiny mohou způsobovat cévní mozkové příhody, infarkt myokardu, trombózy dolních končetin apod.)

Snížené prokrvení mozku je spojováno i se vznikem Alzheimerovy demence, ale i klasických bolestí hlavy nebo závratí. S tím vším může ginkgo pomoci „bojovat“.

Ginkgo je vhodné zejména pro straší osoby  – ať již po prodělaných mozkových příhodách, demenci, kdy zlepšuje činnost mozku jako takovou. Užívat jej lze však i preventivně, aby se zmírňovalo riziko výskytu těchto nemocí v seniorském věku.

Končetiny

Zlepšení prokrvení má pozitivní vliv i na dolní končetiny a ruce. Lze jej tak využívat ke zmírňování bolestí a křečí, zejména v dolních končetinách. Výzkumy rovněž prokázaly příznivý vliv na odstranění nepříjemného pocitu studených rukou nebo nohou.

Další orgány

Ginkgo je možné použít i k zlepšení prokrvení oční sítnice – to je vhodné zejména u diabetiků, kteří jsou sníženým prokrvením nejvíce ohroženi. Dlouhodobé potíže se sítnicí u nich mohou vézt až ke ztrátám zraku.

Prokrvení se zlepšuje i v oblasti vnitřního ucha, což ocení pacienti s nepříjemným příznakem hučení v uších.

Formy léčivých přípravků z ginkga

V lékárně lze zakoupit několik druhů přípravků obsahující extrakty z ginkga. Nejčastější jsou různé druhy tablet. K dostání je ale i ve formě tekutých extraktů (tinktury). Ty lze nakapat do nápoje a jednoduše vypít.

Volně prodejný je i čaj s obsahem ginkga, který je vhodný i pro každodenní pití. Doplněn je o různé druhy sušeného ovoce a bezu, takže má i lahodnou chuť.

Jak ginkgo užívat

Aby byly účinky ginkga skutečně patrné, je třeba jej užívat dlouhodobě. Proto je třeba dodržet doporučené dávkovací schéma, které je u každého přípravku jiné. Obecně lze ale první prospěšné účinky sledovat teprve za- 4-6 týdnů, tedy v případě, kdy hladina ginkga v krvi dosáhne určité hladiny. Užívání není rovněž pouze několikadenní, ale dlouhodobější. Doporučuje se alespoň po dobu tří měsíců.