Vypláznutí jazyka nemusí znamenat jen neslušné gesto. Od nynějška díky němu můžete poznat i skryté nemoci, které ohrožují Vaše tělo. I lékař po Vás při běžné prohlídce požaduje otevření úst, aby si mohl jazyk a ústní dutinu pořádně prohlédnout špachtlí. Můžeme to však zjistit i sami doma. Co jazyk prozradí o Vašem zdravotním stavu?

Co vše lze z jazyku poznat?

Váš jazyk toho o Vás prozradí opravdu hodně, například jakým způsobem se stravujete, zda kouříte nebo Vám chybí vitamíny. Dokáže však odhalit i vážné nemoci. Jazyk je totiž jakýmsi zrcátkem Vašeho zdraví a trávícího systému obzvlášť.

Podle tradiční čínské medicíny má každá část jazyka určitou souvislost s jednotlivými orgány. Například špička jazyka je spojena se srdcem, střed se žaludkem a slezinou, strany s játry a žlučníkem, zatímco jeho kořen s ledvinami. Vnitřní orgány si nemůžeme prohlédnout, jazyk však ano, a jaký čas věnujeme péči o pleť nebo zuby, tak pečlivě bychom se měli věnovat i jazyku. Pečlivou analýzou jazyka totiž můžete nejen správně odhadnout onemocnění a stanovit jeho léčbu, ale také udělat jakousi prognózu, neboli odhad, jak se bude onemocnění dále vyvíjet.

Poznejte, co se s Vaším tělem děje podle barvy jazyka

Pokud má Váš jazyk tmavě červenou barvu, s největší pravděpodobností tělo bojuje s infekcí, kterou doprovází i horečka.

Skvrnitý jazyk, přičemž se střídají bílá a červená místa, poukazuje na kvasinkovou infekci v těle. Jestliže však na jazyku naleznete malé bílé, ostře ohraničené skvrnky, které nejdou setřít, jedná se o takzvané leukoplakie. Vyskytují se při zhoršené imunitě, kdy buňky v ústech bojují až příliš, takže kromě obyčejných nemocí mohou signalizovat i ty vážnější, v nejhorším případě i rakovinu. Vždy se v takovém případě nechte vyšetři odborníkem, aby je správně odlišil právě od kvasinek nebo oparů a stanovil tak správnou diagnózu a další postup.

Jasně červeným jazykem, který je lesklý a vypadá jako nalakovaný, se vyznačuje nedostatek železa a zinku, může se však jednat i o zánět střev.

Pokud má Vaše srdeční rýha (tedy podélná rýha) na jazyku jasně červenou barvu nebo je Váš jazyk celý zarudlý, nejspíš se ocitáte ve velmi stresujícím období s velkým napětím a vnitřním neklidem. Cítíte-li se úzkostně a neklidně, ale Váš jazyk je přitom bledý, s největší pravděpodobností jste velmi unavení a vyčerpaní. Stejně tak se může jedna i o chudokrevnost nebo oslabení ledvin.

Suchý jazyk signalizuje problémy s krví a namodralý jazyk bez povlaku poukazuje na kolaps životní síly a krve a u těhotných žen může dokonce představovat hrozící potrat.

Jestliže je Váš jazyk červený uprostřed a tmavý po stranách, máte vážné potíže s ledvinami.

Nezapomeňte se podívat ani na jeho spodní stranu, pokud je namodralá s vystouplými a rozšířenými žílami, je nejvyšší čas navštívit kardiologa, protože máte s největší pravděpodobností problémy se srdcem.

Povlak mnohé prozradí

U zdravého člověka se povlak vyznačuje bílou barvou v tenké vrstvě, kterou lze lehce setřít. Přičemž nejtenčí je po stranách a na špičce, mírně silnější ve středu v zóně žaludku a sleziny a ještě silnější na kořeni. Při diagnostice onemocnění je tloušťka povlaku přímo úměrná intenzitě zdravotního problému.

Silný bílý povlak o Vás prozradí, že Váš jídelníček obsahuje přemíru sladkostí, kořeněných a jinak nezdravých jídel, zatímco šedý povlak je typický pro kuřáky.

Pokud máte na jazyku žlutý povlak, signalizuje to potíže jater a žlučníku, hnědá barva poukazuje na problémy se střevy a černý povlak znamená extrémní horkost nebo naopak chlad, nízkou imunitu nebo také nemoci trávícího ústrojí.

 

Pokud tedy zaregistrujete změnu barvy, vzhledu povlaku, vlhkosti či hybnosti jazyka nebo zpozorujete-li snad nějaké rýhy či bradavičky, které jste tam doposud neměli, neotálejte s návštěvou lékaře. Poukazuje to na fakt, že Vaše tělo není v pořádku a snaží se Vám to dát najevo dřív, než bude pozdě.