By: Karine

Je asi jasné, že porod na konci těhotenství není vůbec procházka růžovým sadem a pokud se k němu schyluje, má maminka opravdu velmi silné bolesti. Ty však můžete zmírnit tlumícími léky. Lékař anesteziolog, může aplikovat epidurál a tím bolest výrazně zmírní. Pokaždé, když máte nějakou bolest, tak můžete slýchat od ostatních a hlavně od žen, že toto rozhodně nic není a že tu pravou bolest poznáte až u porodu a je to skutečně pravda. Porod vykazuje ty největší možné bolesti, které nás v životě mohou potkat. Při porodu máme pocit, že si saháme na úplné dno a hůř už nám snad ani nikdy v životě být nemůže.

Budoucí maminky se proto velmi porodu obávají a mají strach z toho, že tyto bolesti nevydrží. Nebojte se, kdyby byl porod opravdu tak neskutečně krutý, jak se o něm traduje, tak ženy nemají další a další dítě. Porod z venku vypadá daleko hůř, než jak jej žena ve skutečnosti prožívá. Vliv na to, jaký porod bude, mají hormony. Porodní bolesti jsou velmi podobné těm menstruačním, ale jsou o dost silnější. Žena má velmi silné křeče v podbřišku a to nejprve po delší době zhruba po 10. minutách, pak se stupňují po 5. minutách a nakonec jsou to bolesti po minutě, kdy už ani není rozeznatelný rozdíl, kdy bolest přišla a kdy odešla.

Naštěstí v době, kdy je vám už nejhůře a myslíte si, že to už nevydržíte, přichází konečná fáze porodu a to tlačení miminka. Po tom co miminko ze sebe vytlačíte, je veškerá bolest pryč a vy se najednou cítíte naprosto skvěle a to i přes to, že jste ještě před malou chvílí myslela, že se dalšího dne již nedožijete.

Pokud je porod citlivě vedený, má žena mnohem menší bolesti, než když je tomu naopak. Velmi důležité je to, jak se k vám chová personál a co vše dělá proto, aby vám porod usnadnil. Nechte si od nich poradit, oni vědí, co říkají. Pokud vám například říkají, abyste se v kontrakcích uvolnili, tak vězte, že vám to skutečně pomůže.