Varlata sama o sobě jsou citlivým orgánem mužského těla. Vzhledem k jejich nedostatečně chráněnému umístění se nabízí mnoho důvodů a příčin, které vedou k jejich bolestem či úrazům. Bolest varlat může naznačovat nejnicotnější problém jako je špatná volba spodního prádla, až po závažné zdravotní potíže jako je například rakovina varlat.

Paramjeet / Pixabay

Pokud se dostaví nějaký problém s tímto orgánem, je to pro muže velice citlivé téma, které právě kvůli studu mnohdy podcení a nenavštíví lékaře. Proto je důležité změny či bolesti nepodceňovat, a i nejmenším náznakům věnovat dostatečnou pozornost.

Nejčastější příčiny bolesti varlat

  • bolest vyvolaná příliš těsným prádlem – ne každý snese přilehlé ,,boxerky“ obepínající pohlavní ústrojí
  • úder, rána do varlete – při fotbale nebo rvačce může dojít k pohmoždění a úderu. Bolest je velice intenzivní, ale většinou do několika minut vymizí.
  • Torze varlete – způsobuje ji ucpání cév, které varle vyživují z dutiny břišní. V tomto případě hrozí tzv. uškrcení varlete, což znamená, že přítok krve do varlete je zastaven. Prudká bolest vystřelující až do třísla, vyžaduje rychlou návštěvu urologa. Po včasné operaci bývá varle zachráněno. V opačném případě dochází k poškození a následnému odumření varlete. Toto onemocnění postihuje nejčastěji chlapce do 18 let věku.
  • zánětlivé onemocnění varlete – může být spojeno i s pohlavní chorobou jako je kapavka. Zánět se projevuje otokem varlete a zvýšenou teplotou. Zde je potřeba přeléčení v podobě patřičných a účinných medikamentů.
  • ledvinové kameny – kameny způsobující ledvinovou koliku mohou vyvolávat bolest vystřelující až do varlete.
  • varikokéla – toto onemocnění je spojováno s poruchou odtoku žilní krve. Varikokéla se diagnostikuje podle zvětšeného varlete. Problém se řeší operativně.
  • nádorová, nenádorová onemocnění varlat – většinou se neprojevuje žádnými potížemi. Proto je na místě čas od času provádět samovyšetření varlat. Změna velikosti varlete by měla být důvodem návštěvy urologa, který po vyšetření a při přetrvávajících pochybnostech provede vyšetření ultrazvukem

Proto je důležité, aby muži odhodili ostych a nepodceňovali potíže související právě s varlaty. Vždyť na dobré péči o ně jsou závislé budoucí životy našich potomků.