S přibývajícím věkem se o slovo hlásí spousta zdravotních problémů, například nepříjemné bolesti kyčelního kloubu, které často vedou k voperování speciální náhrady. Pokud vás čeká totální endoprotéza kyčelního kloubu, ovšem nemáte vůbec ponětí, co od takového zákroku očekávat, co byste neměli dělat po operaci a kdo endoprotézy vyrábí, následující řádky vám na všechny otázky odpoví.

Kyčelní kloub jakožto největší kloub v lidském těle je hodně zatěžován. Spojuje stehenní kost s pánevní, a právě na něm závisí i pohyb dolní poloviny těla.

Co znamená totální endoprotéza kyčle?

Totální endoprotéza kyčelního kloubu představuje v podstatě náhradu současného kloubu za umělou alternativu. Znamená to tedy, že se nahradí hlavice stehenní kosti a jamky pánevní kosti. Důležité je posouzení lékařem, jenž stanoví, jestli je opravdu nezbytné vyměnit i kloubní jamku v kosti pánevní, nebo postačí náhrada hlavice kosti stehenní.

Současná medicína je natolik vyspělá, že existují vskutku kvalitní materiály, rozmanité tvary a různé operační postupy. Co se výrobního materiálu týče, tak endoprotézy bývají kovové, keramické či polyethylenové. Výjimkou nejsou ani náhrady kombinující jednotlivé materiály.

Příčiny, proč pacienti podstupují totální endoprotézu kyčle, jsou různé. Často jsou však důvody následující:

  • zlomenina kosti stehenní,
  • artróza kyčelního kloubu,
  • onkologické onemocnění,
  • vrozené vady,
  • aseptická kostní nekróza,
  • revmatoidní artritida.

Po operaci se vyhněte některým pohybům, a to konkrétně rotaci v kyčelním kloubu, pokrčování kloubu nad 90 stupňů (hluboký sed) a zvedání natažené nohy do vzduchu.

Kdo endoprotézy vyrábí?

Pokud vás čeká totální endoprotéza kyčle, asi chcete znát i výrobce náhrad. Jedním z nich je společnost Beznoska s.r.o., která je dokonce předním výrobcem endoprotéz kyčelních kloubů na tuzemském trhu.