Máte pocit, že se od vás ostatní odvrací a nechtějí poslouchat, když s nimi hovoříte zblízka? Nebo vám již partner či partnerka naznačili, že váš dech příliš nevoní? Ať už je vaše situace jakákoli, nespíše máte problém. Zápach z úst dnes bohužel trápí velké množství lidí. Mnozí se domnívají, že jeho původ je v žaludku. Není to pravda. Zhruba okolo 90 % lidí stižených těmito obtížemi se potýká se vznikem pachu přímo v ústní dutině. Odborně se zápach z úst nazývá halitóza. Ze zdravotního hlediska se nejedná o závažné potíže, nicméně společensky jde o nepřijatelnou záležitost. Jak se zápachu z úst efektivně zbavit? Máme pro vás 5 tipů, díky nimž se může stát minulostí.

1. Máte doma ty správné kartáčky na zuby?

Přesně se podívejte na zásobu vašich kartáčků. Jestliže máte doma pouze jeden, pak se nemáte čemu divit. K dokonalému vyčištění ústní dutiny totiž potřebujete nejen kvalitní standardní kartáček, ale i mnohé další. Vyplatí se mít mezizubní v několika podobách. Nezapomeňte ani na dentální nit. Výbornou volbou je kupříkladu kartáček elektrický, který se vyznačuje bohatým příslušenstvím. Mimo jiné obsahuje i speciální hlavice pro čištění mezizubních prostor, případně jazyka. Samozřejmě je třeba také strávit u vykonání ústní hygieny delší dobu. Za pár vteřin se vám chrup vyčistit nepodaří.

2. Navštěvujte minimálně dvakrát ročně zubního lékaře

Neřešíte pravidelné návštěvy zubního lékaře? Pak byste rozhodně měli. Za pachem mohou být samozřejmě i zubní kazy, parodontóza či jiné standardní obtíže, jež mohou potkat každého. Zubní lékař všechno odhalí již v prvotních fázích a zamezí případné eskalaci problémů. Součástí zubní ordinace bývá také oddělení dentální hygieny. Právě tady vám odborník přesně vysvětlí, jakým způsobem byste se měli o své zuby starat. Možná se budete divit, co všechno v praxi zanedbáváte.

3. Odvykněte si kouření

Jestliže pravidelně kouříte, s největší pravděpodobností se u vás objevuje takzvaný tabákový dech. Odvykání kouření ale není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Poraďte se proto s odborníkem. Jinak na vznik pachu v ústech má velký vliv i pouhé žvýkání tabáku. Toho se raději vyvarujte.

4. Dostaňte do sebe dostatek vody

Jednou z rad, jak na zápach z úst, je i zajištění dostatečného pitného režimu. Dostatek vody se doporučuje i při různých hubnoucích programech. Sucho v ústech rázem zmizí, navíc vyplavíte mnohé mikroorganismy, jež mohou stát i za nepříjemným zápachem.

5. Žvýkačka nejen jako pouhé dočasné řešení

Většina lidí si preventivně vezme do úst žvýkačku. Pokud tak činíte také, rozhodně nic na svých zvycích neměňte. Žvýkačka svou chutí jednak pach překryje a jednak dopomůže ke vzniku slin. Ty pomohou odplavit jak zbytky jídla, tak i nejrůznější bakterie z úst ven. Tím pádem dojde opět k eliminaci nebo snížení zápachu.