Když hledáme způsoby, jak zvýšit produktivitu v práci, zaměřujeme se především na nástroje, které používáme k efektivnímu výkonu. To je např. automatizace technologií pro úsporu času nebo strategie koncentrace. Často ale zapomínáme na to, že i nový design kanceláře má obrovský vliv na naši produktivitu. Jak na výběr správného kancelářského nábytku a jak navrhnout kancelář tak, aby se produktivita maximalizovala, vám poradíme v tomto článku.

Ergonomie nábytku

Stále více lidí pracuje na dálku z pohodlí svého domova. Vzhledem k počtu hodin strávených v práci je třeba zvážit vytvoření příjemného prostředí podobného tomu domácímu. Nový interiérový design nemůže být jen estetický, ale i praktický. Zaměřte se na výběr kvalitního nábytku a dbejte na ergonomii. Takový kancelářský stůl nebo židle, které umožňují používání několik poloh pro pohodlnou práci budou ideální volbou.

Rozmístění nábytku

Podíl na úspěchu firmy má také to, jak a kde se zaměstnanci v práci potkávají. Kvalitně navržená kancelář by měla zahrnovat místnosti se správně rozmístěným nábytkem. Stůl by měl být postaven kolmo k oknů tak, aby nestál ve tmavém koutě. Díky tomu tak člověk při práci co nejdéle využívá přírodní světlo. Celý pracovní prostor by měl být orientovaný směrem ke dveřím, aby zaměstnanci kanceláře věděli ihned, když někdo nový vejde do dveří.

Kvalitní osvětlení je důležité

Kromě ergonomického nábytku hraje při navrhování interiéru kanceláře velkou roli také osvětlení. Jedno světlo ale rozhodně nebude vyhovovat všem. Pro zvýšení produktivity pomáhá bílé světlo, jelikož simuluje denní světlo. Díky tomu se při práci člověk cítí bdělejší a lépe se soustředí. Je důležité také myslet na chvíle odpočinku. Většina lidí pracujících v kanceláři kouká celý den do monitoru, což může způsobovat únavu. Proto by v kanceláři nemělo chybět také tlumené osvětlení, které pomůže očím odpočinout si od jasu.

Design ovlivní náladu v kanceláři

Na výběru designu kanceláře byste si měli dát záležet, protože bude mít budoucí vliv na náladu a pohodu v kanceláři. Díky psychologii barev víme, že různé odstíny mají schopnost vyvolávat v mozku různé reakce. Některé barvy dodají energii nebo štěstí, jiné zase přimějí lidi ke konverzaci. Výběr chladné modré nebo zelené barvy bude vhodný pro odpočinkovou zónu, protože podporují relaxaci. Červená či žlutá barva je zase nejlepší pro zasedací místnosti, kde se generují nápady. Bílá barva v kombinaci s přirozeným světlem podporuje kreativitu a navíc dělá prostor prostornějším. Zvyšuje také soustředění. Vhodné je doplnit prostor zajímavými prvky, čímž mohou být obrazy, dekorace nebo květiny ve vázách.

Recepce

Pro každou firmu je recepce tváří organizace. Je to první kontaktní místo nejen pro zákazníky či návštěvu, ale také pro potenciální budoucí zaměstnance. Je proto potřeba zajistit, aby recepce působila příznivým dojmem. Na stěny použijte světlé a vzdušné barvy, zejména pokud je prostor malý. Vyberte si barevné schéma, které skvěle doplní barvy loga firmy. Na stěnu za recepcí taky přidejte společné fotografie zaměstnanců nebo zarámujte úspěchy firmy. Pokud je to možné, využijte co nejvíce přirozeného světla. Rozhodně nezapomeňte vstupní halu doplnit o pokojové rostliny, které v prostoru vytvoří uvolněnou atmosféru.

Rady a tipy na závěr

Vyhněte se příliš slabému nebo jasnému osvětlení. Nejlépe uděláte, když zvolíte kombinaci několika druhů osvětlení. Do hlavní pracovní místnosti vyberte spíše světlejší barvy než tmavé. Díky světlým barvám bude místnost větší. Rozmyslete si, co ve své kanceláři opravdu potřebujete. Zaměřte se více na funkční přínosy než krásu a styl. Zvolte takový nábytek, který lze snadno přemisťovat a dlouho vydrží. Stejně tak by měl nábytek umožňovat co nejvíce úložného prostoru, abyste nemuseli řešit, že máte hromadu papírů na podlaze.