Rakovina je slovo, které se někteří bojí vyslovit nahlas a zároveň nemoc, která se vyskytuje v každém lidském těle, jen u někoho se nepropukne do toho vážného stádia a u někoho bohužel ano.

Co je to rakovina?

Jde o nemoc, která vzniká tak, že některé specifické buňky se ve vašem těle začnou nekontrolovaně množit a na vašem těle se objeví nějaký nádor.

Může propuknutí rakoviny nějak ovlivnit okolí, v němž žijeme?

Je pravdou, že při určitých podmínkách je více pravděpodobné, že tuto nemoc dostanete. Jako je například to, že jí máte dědičnou po generace. Nebo také to, že kouříte či nadměrně vstřebáváte cigaretový popřípadě jiný kouř. (Takže nemusíte být zrovna kuřák. Ironii bývá, že pokud žijete s kuřákem a vy sami nekouříte, tak vy můžete dostat rakovinu plic, kdežto on kuřák ne.) Další věc, které může vznik zapříčit je přílišné vystavování se paprskům – třeba rentgenovým. Častým onemocněním je například rakovina slinivky břišní.

Jak poznám, že jde o nádor a ne třeba o zacpání cévky?

Při nějakém ucpání cévky se na vašem těle také může objevit nějaká boulička a s takovou boulí si nemusíte dělat starosti, protože lze jednoduše vyoperovat. A jak jí rozeznat s nádorem? Většinou, když se v těle člověka rakovina rozvíjí a kromě toho, že vám roste nádor, tak máte i další příznaky, jako například nechuť k jídlu, což dále souvisí s tím, že se vám velmi sníží váha nebo noční pocení či nespavost a v nejhorším případě u některých druhů rakoviny třeba krvácení ve stolici a moči či při kašli a podobně.

Může se rakovina přenést z člověka na člověka?

Přenos této nemoci z jedné osoby na druhou třeba přes krev, sliny či pohlavní styk a podobně je nemožný. Jediný možný přenos je ten, že by daná osoba měla dítě a to by mohlo zdědit předpoklad k tomu nádorovému onemocnění, ale samozřejmě, že to nemusí být pravidlem.

Jak lze rakovinu léčit?

Medicína udělala veliký krok k rozvoji a našla mnoho speciálním léčebných účinků na mnoho nemocí, ale na rakovinu jsou stále krátcí. Samozřejmě, že existují různé chemoterapie – kdy se osoba léčí pomocí léku či ozařování – kdy jsou na osobu pouštěny speciální paprsky, ale tyto zákroky mohou a také nemusí pomoct, navíc mají mnoho vedlejších účinků jako třeba přijít o vlasy a podobně.

Rakovina je zkrátka nebezpečná nemoc. Během její léčby, musíte myslet i na praktické věci, které si tato nemoc žádá. Životní pojištění, výběr pohřebního ústavu a varianty pohřbu, zjištění všech důležitých faktů, kdyby došlo k nejhoršímu a další věci. Ač je to smutné téma, patří to k životu.