Rakovina je velmi nepříjemná nemoc, které se každý oprávněně bojí, protože je pro mnohé smrtelná. Samozřejmě, že každá rakovina je trochu odlišná a právě rakovina prsu je jemnější varianta této hrozné nemoci.

Mám se bát, že mě tato nemoc přepadne?

Bylo zjištěno, že v České republice je rakovina prsu nejčastějším nádorem u žen, takže je velmi rozšířená. A nejen u nás, protože tato nemoc je velmi rozšířená i v zahraničí a pokud bychom vytvářeli pomyslné žebříčky, tak by se tento typ rakoviny bil o přední místo. Avšak jeho četnost má svou výhodu, protože díky tomu je více probádaná, a tedy je léčitelná. Pravdou je, že její následky jsou u žen poznat, většinou díky uříznutému ňadru, avšak stává se jen výjimečně, aby někdo následkem této nemoci zemřel.

Jak poznám, že mám rakovinu prsu?

Stejně jako u každého typu rakoviny, i této varianty se na těle, tedy na prsu objeví boule, která vás nebolí. Jedná se o to, že rakovina v těle pracuje a dochází k tvorbě nádorů, což je právě boule, kterou si můžete sama nahmatat. Ovšem jsou případy, kdy je tato boule jen nějakým běžným a bezpečným onemocněním, jako je například ucpaná cysta a podobně. Anebo tento nádor může být mrtvý, tedy nezhoubný, což znamená, že se dál nezvětšuje ani nijak nepracuje, a neměl by vám ublížit.

Může se stát z nezhoubného nádoru zhoubný?

Pravdou je, že pokud si na těle najdete bouli, ať už jde o prso či jinou část těla, tak byste si tuto bulku měli hlídat, i když jde o nezhoubný nádor. Protože existují případy, kdy se z nezhoubného nádoru vytvořil zhoubný. A to v případě, že máte v životě nějakou radikální změnu, která vás zasáhne anebo stačí také příliš stresu a podobné vlivy, proto byste neměli podceňovat návštěvu lékaře.

Jak rakovinu prsu vyléčím?

Rakovina prsu má několik podob a samozřejmě, že také více stádii. Záleží na tom, jak brzy je odhalena. Existují dva základní postupy, kterými lze rakovinu léčit. Jednak je to chirurgický zákrok, při kterém je právě odebráno prso anebo aspoň část, aby se odstranil nádor a rakovina se dál nešířila. A druhou variantou je chemoterapie, což je zabíjení nádorových buněk pomocí chemických látek. Avšak v mnoha případech jsou používány oba zákroky, aby vznikla jistota, že rakovina se dále nebude šířit.

Rakovina je odhalena

Vzhledem k tomu, že toto onemocnění se projevuje zejména u žen, které mají průměrně čtyřicet pět let, jsou tyto ženy více chráněny. A to tím, že jsou lékařem posílány na speciální vyšetření. Jedná se o mamografické vyšetření, které byste měli podstoupit každé dva roky. V podstatě jde pouze o rentgen prsu, avšak tento rentgen může objevit nádor, a tak se může rakovina rychle léčit. A díky tomu, že jde o tak častou variantu rakoviny, tak je toto vyšetření hrazeno pojišťovnou. A pokud si bulku nahmatá žena, která je mladší, tak mohou být také poslány na vyšetření, avšak tentokrát se doporučuje ultrazvuk, který tělu neškodí tak jako rentgen.

Rakovina je hrozná nemoc, avšak pokud budete mít tuto variantu, tak se nemusíte tolik bát, jelikož lze vyléčit.

Během léčby rakoviny myslete však i na praktické věci, které si tato nebezpečná nemoc vyžaduje. Životní pojištění, jak se mají zachovat vaši blízcí pokud dojde na nejhorší – pohřeb do země nebo kremace, zjištění všech důležitých faktů a další věci. Ač se jedná o smutné téma, patří to k životu.