Podle mnoha lékařů by měl být náš jídelníček pestrý a měl by obsahovat dostatek vitamínů, které jsou zejména v zelenině a ovoci.

Jíme dostatek ovoce a zeleniny?

Je jasné, že to individuální záležitost, protože jsou lidé, kteří jedí dostatek ovoce a zeleniny, ale pak jsou i takoví, kteří ovoce a zeleninu nekonzumují. Pravdou je, že v naši republice převládá skupina lidí, kteří ovoce a zeleninu buďto nejí anebo jí jedí, ale ve velmi malém množství a to protože jim ve většině případů nechutná nebo na ní mají jistou alergií.

Lze nějak vitamíny z ovoce a zeleniny nahradit?

Samozřejmě, že jsou různé tablety nebo šuměnky, které obsahují vitamíny. A ano, tyto náhražky mohou do našeho těla dostat vitamíny, které bychom normálně zkonzumovali v ovoci či zelenině, ale na druhou stranu jsou to další chemikálie, které do sebe dobrovolně cpeme. Takže je každopádně lepší vzít dvě jablíčka než nějakou chemickou náhražku, sice je pravdou, že ty náhražky většinou obsahují větší množství vitamínů, ale přece jenom je stále lepší mít menší obsah některých vitamínů, než abychom si ničili zdraví chemikálií.

Jde naše tělo předávkovat vitamínem?

Je to divné, ale ano lze to, ale většinou to nemá pro člověka žádné neblahé účinky, protože jsou to přece jenom vitamíny, které mají teoreticky lidskému organismu pomáhat. Ale může se stát i výjimka, kdy se člověk může předávkovat vitamínem C a může to mít i závažné účinky, jako je například to, že se nám mohou uvnitř pusy dělat takové puchýřky, které budete cítit a mohou vás štípat při konzumaci jídla nebo při pití anebo to může dokonce dojít do takového stádia, že nám mnoho vitamínu C může udělat neplechu na játrech, ale samozřejmě se to obvykle nestává.

Je dobré vitamíny dávat dětem, a pokud ano, tak kdy?

Malé děti se často konzumaci ovoce nebo zeleniny vehementně brání, protože pravidlem je, že si myslí, že když je něco zdravé, tak to musí být i chuťově špatné. A samozřejmě, že je vždy lepší dětem dívat vitamíny v podobně ovoce a zeleniny, ale pokud se nám nepodaří dítě donutit, aby jedlo dostatek těchto přírodních vitamínů, tak je dobré koupit mu nějaké slabé vitamíny pro děti v obchodě různých bonbonů, jako bývají v reklamách například Marťánci a podobně, protože malé děti bývají náchylnější na různá onemocnění a zvláště pak, když jsou s nimi v kontaktu třeba ve školce nebo ve škole nebo třeba jen v hromadné dopravě.

Tyto vitamíny v podobě různě sladkých bonbonů je dobré koupit třeba jen na jeden měsíc nebo jen na krátkou dobu, aby si třeba na ně to dětské tělo nenavyklo a pak by po jeho vysazení mohlo třeba být náchylné. A proto je to dobré hlavně v období zimy, kdy se šíří nejvíce nemocí, protože dítě může třeba nachladnout a podobně. Navíc dětem tyto vitamíny opravdu chutnají, takže nebudete mít problém s tím, aby si dítě každý den jeden bonbon vzalo. (ale zároveň musíte hlídat, aby jich nebralo více, protože i to může mít negativní účinky – samozřejmě záleží na dětském organismu a také nesmí být tyto léky nějak „ostré,“ protože jsou pro děti určeny, ale jistota je jistota.)

Takže ještě vitamíny, abyste zimu nemuseli proležet v posteli.