Ledviny mohou být nemocné, a to i když nebolí. Nemoc ledvin z počátku není provázena bolestí a ledviny vás v prvních chvílích nemusejí vůbec bolet. Příznaky mohou být úplně jinde a to při pocitu častého močení, při pálení, či bolesti při močení, v moči se pak může objevovat krev a podobně. Za onemocnění ledvin se také může označit i fakt, že lidé chodí močit víc v noci, než ve dne. Když už vás ledviny bolí, značí to obvykle velký problém. K mylné domněnce dochází tehdy, když si lidé myslí, že tuk jejich ledviny ochrání a tak tedy pokud jsou silnější, mají ledviny více chráněné. To však není v  žádném případě pravda.

OpenClipartVectors / Pixabay

Pokud trpíte poruchou ledvin, pak byste zcela jistě měli změnit jídelníček a o tom co jíst, byste se měli poradit s lékařem. Nutné je začít méně solit, sladit, pít velké množství tekutin. Omezit je třeba potraviny s velkým množstvím draslíku, nebo fosforu, někdy je třeba omezit i bílkoviny. Abyste se vyhnuli problémům s ledvinami, je třeba přestat kouřit, vyvarovat se pití alkoholu, méně solit, hodně pít. Pitný režim je pro váš život velice důležitý. Na ledviny mohou špatně působit i některé léky. Nejhůře působí přípravky, které jsou určené na bolesti. Léky mohou poškodit ledviny i u zcela zdravých lidí.

Není tedy vhodné dlouhodobé užívání volně prodejních léků. Měli bychom znát hodnoty krevního tlaku a také to, jestli máme nález v moči v normě. Toto by se mělo kontrolovat každé dva roky. Pokud je zvýšená hodnota krevního tlaku, nebo nález v moči není v normě, je zde velké riziko toho, že došlo k poškození ledvin. V takovém případě je nutná další konzultace s lékařem a dbát toho, co vám doporučí. Pokud je člověk nadměrně obézní, tak své ledviny velmi zatěžuje a není to v žádném případě správné. Kromě správné stravy by se tedy takovýto člověk měl věnovat i dietě a měl by se postarat o to, aby zhubl.