Udržet si váhu je pro většinu lidí mnohem obtížnější, než zhubnout. Možná jste to zažili na vlastní kůži. Podařilo se vám shodit nadbytečná kila, ale ta zanedlouho se vrátila i s přídavkem. Jak se vymotat z bludného kruhu? Jedinou schůdnou cestou je striktní úprava životního stylu. Čeho byste se naopak měli vyvarovat, je razantní snížení množství jídla – nic podobného není dlouhodobě udržitelné.

Když dietu, tak proteinovou

Samotná dieta zpravidla nikam nevede, naopak obvykle rozhodí organismus, a v konečném důsledku přivodit jojo efekt či jiné zdravotní komplikace. Jednou z mála výjimek je proteinová neboli ketogenní dieta. Pečlivě navržený program není šitý horkou jehlou, jedná se o desítky let prověřený systém, za jehož vývojem stojí uznávané kapacity v čele s doktorem Georgem L. Blackburnem z lékařské fakulty Harvardské univerzity.

Podstatou proteinové diety je navození stavu ketózy – procesu, v rámci kterého organismus přednostně čerpá energii z tukových zásob (a vy díky tomu hubnete, aniž byste ztráceli svalovou hmotu). Princip je podrobně popsán na stránkách e-shopu victus.cz, kde zároveň najdete nejširší nabídku speciálně upravených jídel.

Jakmile se s proteinovou dietou seznámíte blíže, zjistíte, že v jídelníčku nedominují jen proteinový nápoj a oblíbené proteinové tyčinky. Mezi potravinami s vysokým obsahem bílkovin patří také speciální palačinky, kaše, pudinky, jogurty a další pochoutky. 

Váha šla dolů – ale co teď?

Při svědomitém dodržování dietního plánu praktické není možné nezhubnout. Jenomže nic netrvá věčně a po skončení diety se může vrátit chuť na sladké. Navíc se nemůžete na věky stresovat kalorickými tabulkami, takto se žít nedá.

Co však můžete, je dodržovat 4 základní zásady zdravého stravování. Jezte pravidelně, vyváženě, pestře a dodržujte pitný režim. Bažení po sladkém zaženete tak, že se vyvarujete nebo alespoň minimalizujete příjem rychlých cukrů.

Základem vašeho jídelníčku by měla být kvalitní strava, a především dostatek zeleniny. Pokud se naučíte vařit v páře a dusit, máte na půl vyhráno. Z vašeho každodenního života by naopak měly zmizet tučná jídla, cigarety a alkohol.

A nezapomeňte, že alfou a omegou pevného fyzického zdraví je zdraví psychické. To si udržíte pozitivním myšlením. Zkuste svůj mindset podpořit novou aktivitou – třeba sportem, meditací nebo jógou. Držíme palce!