Zmáhá vás stres, hodně sportujete či vykonáváte fyzicky náročnou práci? Pak byste se měli ujistit, zda svému organismu dodáváte dostatečné množství hořčíku!

Hořčík neboli magnézium je důležitým prvkem všech živých organismů. V lidském těle je nezbytný při formování kostí a zubů, svalových kontrakcích, přenosu nervových impulsů a aktivizaci řady enzymů (látek podporujících průběh mnoha biochemických reakcí). Tento minerál však také posiluje organismus, zbavuje ho únavy a vyčerpání stejně jako negativních následků stresu. 

Základem je pestrá strava

Normální pestrá strava by měla lidskému organismu hořčík dodat v dostatečném množství. Ukažte ale na člověka, jehož jídelníček je každý den plný ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných produktů. Je jich bohužel pomálu.

Co způsobuje nedostatek hořčíku?

K deficiencím (nedostatku) hořčíku navíc mnohdy dochází i u velmi zdravě se stravujících jedinců. Způsobuje ho totiž řada onemocnění (především ledvin a střev), alkoholová závislost a některé dlouhodobé užívané léky (zejména diuretika). Zvýšený příjem hořčíku ovšem vyžadují i diabetici, sportovci, lidé dlouhodobě vystavení stresu, vykonávající fyzicky náročnou práci a těhotné ženy. K hlavním symptomům nedostatku hořčíku patří úzkostné stavy, neklid, třes, palpitace (bušení srdce) a deprese.

Vyzkoušejte přírodní produkty 

Nedostatek hořčíku naštěstí lze poměrně snadno léčit podáváním doplňků stravy obsahujících tento prvek. Renomovaná společnost NATURVITA specializující se na výrobu doplňků stravy s vitamíny a minerály, má ve svém portfoliu hned několik přípravků obsahujících hořčík. Vaší pozornosti by neměl uniknout především přípravek Hořčík 200 mg, který seženete na e-shopu gigalekarna.cz. Ten vás zbaví únavy, vyčerpání a celkově posílí váš organismus. 

Hořčík v přírodní formě

Dietními zdroji magnézia pak jsou celozrnné obiloviny, kešu ořechy, sója, kokosové mléko, ryby a maso. A v neposlední řadě i minerální vody. K tomu, abyste však pokryli doporučovanou denní potřebu, byste jí museli denně vypít minimálně 1,5 litru.