Příčiny bolesti žaludku můžou být různé. Občas mohou potrápit každého t nás. Příznaků potíží se žaludkem je několik. Může nás po ostrém jídle pálit žáha, také je to často nechutenství, což se ale může objevovat u jiných nemocí, jako je třeba anorexie. Říhání je uvolňování vzduchu za žaludku. Pokud říháme, když se najíme, je vše v pořádku. Když se ale objevuje i mimo jídla, může to znamenat, že žaludek není zcela v pořádku. Nevolnost, zvracení, a bolest břicha bychom měli konzultovat s lékařem. Někdy se může stát i to, že se nám vrací za žaludku šťávy do úst. To by se také mělo samozřejmě řešit. Stává se i to, že sníme něco, co nám prostě nesedne a bolí nás žaludek. Když víme, z kterého jídla to vzniklo, snažíme se mu příště vyhnout, nebo si ho dáme jen v opravdu malém množství. Horší je, pokud nechtěně sníme něco starého, zkaženého. To potom je horší průběh, a můžeme dostat salmonelu. Tam potom jde o bolest žaludku a celého břicha. Máme křeče do břicha a průjem. Zvýšená teplota a zvracení tohle onemocnění také doprovází. Je dobrá si vždy zkontrolovat datum doporučené spotřeby na potravinách. Je nutné doplňovat dostatek tekutin.

Tím se tomuto onemocnění můžeme vyhnout.

Můžeme se snažit předejít bolestem žaludku

Určitě není vhodné se přejídat. Mnohem lepší je jíst často a méně. Někdy to bohužel nejde, třeba kvůli zaměstnání. Tam máme určenou přestávku na jídlo, a tam se musíme podřídit. Po zbytek dne ale časté jídlo si můžeme určitě dovolit tak, jak potřebujeme. U potravin, které budeme jíst poprvé, je třeba také určité pozornosti. Je dobré spíše jen ochutnat, a když je nám po tom dobře, příště už se nemusíme obávat z bolesti žaludku. Pikantní a tučná jídla bychom raději neměli jíst vůbec, nebo jen ve velmi omezeném množství. Nejsou zrovna moc vhodné ani citrusy, protože kyseliny mohou žaludek podráždit. Určitě je dobré, se poradit s lékařem, co není vhodné při problémech s žaludkem jíst. Také nám zrovna poradí, co je pro nás vhodné. V každém případě je dobré dát na jeho rady, a řídit se jimi.

Bolest žaludku je nepříjemná

Je potřeba dodržovat určité pravidla, abychom tomu předešli. Třeba celozrnné sušenky a banány, to je balzám pro žaludek. Jsou výborné i bylinkové čaje. Může být heřmánkový, mátový, zelený, ale i čaj zázvorový. Důležitá je i konzumace vlákniny. I když se všeobecně říká, že zelenina je zdravá, jsou druhy, které lidé s problémy se žaludkem by se měli vyhýbat. Je to květák, kapusta a brokolice. Nesmíme zapomínat na to, že jíst je důležité často a v malých porcích, ale velmi důležité je i to, udělat si na jídlo dost času a jíst v klidu a pomalu. Rychle naplněný žaludek není nic správného. Způsobuje to nepříjemnou přeplněnost žaludku a mnohdy i potíže. Žaludku prospívá kmín, máta, skořice, fenykl, i tymián. To vše na bolest žaludku pomáhá. Někdy se i stává, že bolení žaludku a problém se zažíváním může způsobit i stres. Mívají to i malé děti. Když se stresujeme, může to vyvolat bolest žaludku. Pokud je organismus dlouhodobě zatěžován psychickou zátěží a stresem, často vyvolá i mnoho různých nemocí. V takovém případě je nutné neurologické, nebo psychiatrické vyšetření. Vyšetření je potřeba i ultrazvukem a gastroskopické vyšetření žaludku. Tam se nejlépe pozná příčina bolesti. Konečnou diagnózu nám řekne lékař, a určí případnou léčbu. Někdy pomůže změna jídelníčku, nebo léky. V horším případě je nutná operace. V každém případě je potřeba se snažit předejít bolesti žaludku. Chce to správný jídelníček, co možná nejméně stresu, nepít alkohol a větší množství kávy. Samozřejmě, že vadí i kouření. Zdravý životní styl nám může výrazně ušetřit mnoha onemocnění.