Klouby jsou postihovány bolesti nejčastěji, protože stále trpí. Každým našim pohybem se opotřebují a to způsobuje, že starší člověk se bolesti jakýchkoliv kloubů nezbaví. A právě kyčelní kloub je ten, který je namáhaný nejvíce, avšak ne veškerá bolest je způsobena opotřebováním.

IAOM-US / Pixabay

Co může být příčinou bolestí kyčlí?

Zlomenina – ačkoliv se mnozí budou divit, tak zlomenina kyčle bývá poměrně obvyklým zraněním, které způsobuje bolest kyčle. Jde o případ obzvlášť u lidí, kteří dosáhnou padesáti let a nejčastěji k tomu dochází při pádu.

Dědičná vada – vše nemusí přicházet jen s věkem, ale někdo se může narodit s i jistou vadou kyčle, kdy už jde o opotřebovanou nebo jinak poničenou chrupavku i u malého dítěte. Avšak takové vady bývají zřídka kdy a většinou jsou zavčas objeveny a také léčeny.

Osteoporóza – každá kost v těle je propojena s živou tkání, která může za to, že se kost stále absorbuje a následně obnovuje. Avšak může nastat situace, kdy bude absorpce vyšší a kyčelní kloub se nebude stíhat obnovovat, což vede právě k osteoporóze. To znamená, že je kost stále slabší a tak může daleko jednodušeji dojít ke zlomenině.

Osteoartritida – jde asi o nejčastější onemocnění kyčelního kloubu. Jde o postupný rozpad chrupavky v kloubech. Teoreticky by se dalo říct, že chrupavka, která kosti chrání, se nějakým způsobem poškodí a pak o sebe dřou dvě kosti, což samozřejmě způsobuje bolest a následně i problémy.

Jak lze bolest kyčlí vyléčit?

Jelikož jde o onemocnění, které se většinou zhoršuje s přibývajícím věkem, tak jej lze léčit. Při léčbě záleží na tom, v jakém stádiu či jak moc je kyčelní kloub poškozen. U některých, těch méně postihnutých stačí třeba změna životního stylu, s čímž souvisí obezita, člověk by neměl být obézní, aby své kyčelní klouby zatěžoval co nejméně. Mnohdy také může pomoct nějaká podpěra při chůzi, jako je hůl a podobně. Anebo také existují jisté léky, někdo radí i pojídat želatinu a želatinové výrobky, které podporují chrupavku. Problém je, pokud je kyčel hodně narušena, v takovém případě lze bolest léčit jen operativně a to tak, že se kyčelní kloub nahradí umělým.

Co když je nemoc dědičná?

Pokud jde o dědičné onemocnění kyčelního kloubů, tak jej nelze vyléčit jinak, než výměnou. Avšak pokud jde o mladé lidi, tak se jim doporučuje počkat, aby s výměnou vydrželi co nejdéle, protože se ne vždy druhá výměna doporučuje. A do doby, než dojde k výměně, by neměli kyčle tolik zatěžovat, jako je například uvolnění z některých sportů a podobně. Samozřejmě, že také záleží na tom, o jaké postižení jde, to posoudí jen lékař.

S bolesti kyčlí jde žít, avšak stále jste omezení, a proto je lepší to nějakým způsobem řešit, hlavně zavčasu, dokud nejsou v tom nejhorším stavu.