By: Gary Millar

Bolesti zad mohou udeřit kdykoliv a v jakémkoliv věku. U zdravých lidí i u sportovců. Potíže a bolesti zad jsou také dědičné, ale člověk si může přivodit i sám špatným držením těla nebo i v zaměstnání. Potíže se svalstvem, ztuhlé svaly, atd.…

Bolesti bederní páteře zasahují i do dolních končetin. Pokud už někdo má problém s páteří, měl by se vyhnout vysoké tělesné námaze, nenosit těžká břemena a cvičit určené cviky na záda.

Výhřez ploténky

Nacházejí se v bederní oblasti. Pokud dojde k nějakému defektu, objeví se nepříjemná a neustupující bolest. Vzniká z fyzického přetížení nebo úrazu. V České republice je toto velmi časté onemocnění. Může vzniknout i z jednoho momentu jako je zvednutí těžkého břemene nebo prudké pohyby. Bolest zad je i doprovázena bolestí, která vystřeluje do jedné nohy.

Občas se i objeví jako reakce na operaci zad. Ploténka je léčena operativně nebo cvičením a docházením na rehabilitaci.

Bechtěrevova nemoc

Je zánět, který postihne páteř. Klouby mezi obratli a všechny vazivové struktury. V těle vznikne ankylóza, to je znehybnění kloubů.

Nemoc začíná už v dětství a zhoršování příznaků je pomalé. Bolest zad je však přítomna neustále. Ta se obvykle označuje jako zánětlivá bolest zad. Rozvíjí se sice pomalu, ale trvá bez ustání minimálně 3 měsíce a zlepšuje se pohybem a cvičením.

Stenóza páteřního kanálu

Stenóza, je zúžení páteřního kanálu. Vyskytne se jako onemocnění dědičné, ale i způsobeno svým rizikovým chováním. Důvodů je dost od poruch meziobratlových destiček, destrukce obratlových těl až po nádorové onemocnění, které postihuje míchu. Projevuje se výraznou bolesti zad, která může ale i nemusí postupovat do končetin.

Bolesti končetin se při potíží bolesti zad objevují velmi často, potíže v bederní oblasti napadají spíše dolní končetiny, ale horní končetiny také nejsou výjimkou.

Prevence bolestí zad

Prevencí je nezatěžovat opěrné části v těle a pravidelně provádět doporučené cviky. Cviky by měli být zaměřeny na posílení stabilizačního systému a musí být správné . Jinak mohou potíže spíše zhoršovat. Prevence bolestí zad je individuální a měla by být odvozena od jiných potíží. Někdy bolest zad vzniká s tzv. interních onemocnění , jako jsou problémy se srdcem, problémy s žaludkem nebo i ledvin. I z těchto potíží mohou vzniknout bolesti zad.

Jinak se samozřejmě doporučují léky proti bolesti a dostatečný odpočinek. Člověk by měl chodit na rehabilitace.