Lidé, kteří pravidelně darují krev, přesně vědí, co to krevní barometr je. Ovšem ti, co se s tímto pojmem zatím ještě nesetkali, asi budou dlouho přemýšlet nad tím, co si mají představit a možná, že se to některým ani nepodaří a přitom je to poměrně důležité.

Co je to krevní barometr?

Jedná se o speciální aplikaci, která měří krev. Samozřejmě, že neměří to, jak dlouho se krev odebírá či jak dlouho je krev schovávána, ale naopak měří její zásobu. Tedy udává to, které krevní skupina potřebuje doplnit a naopak, které skupiny mají dostatek, aby se lidé mohli podle toho řídit. Například je zbytečné, abyste chodili na odběr, když je vaše skupina zrovna nepotřebná, protože vás stejně nemohou vzít, protože by jim krev nadbývala a měli by problém s jejím uskladněním.

Kde mohu barometr sledovat?

Vzhledem k tomu, že je krevní barometr online aplikaci, tak jí můžete kontrolovat na počítači či na svém chytrém mobilním telefonu. Určitě stav krevních skupin naleznete na internetových stránkách vaši nemocnice. A je opravdu důležité, abyste sledovali váš kraj, protože je možné, že v každém kraji potřebují odlišné krevní skupiny. Existují stránky, na kterých je mapa a vyznačená místa a vy si jen kliknete na lokalitu, kde plánujete krev odebrat, abyste si zkontrolovali stav.  Je sice pravda, že se krev může převážet, ovšem daleko pohodlnější a hlavně rychlejší je, když má nemocnice zásobu krve.

Kterou krev potřebujete?

Jak už bylo výše zmíněno, tak různé města a kraje, mají různé požadavky, což lze jednoduše odhalit na krevních barometrech, které jsou uvedené na internetových mapách. Avšak pro představu můžete zmínit pár míst. Například naše hlavní město Praha touží po krevní skupině 0+,0- a B- a naopak má nadbytek skupiny AB+. To znamená, že pokud máte skupinu AB+, tak si od odběrů krve můžete odpočinout a přijít jindy. Naopak, když máte skupinu žádanou, tak si klidně zítra běžte na odběry. Je velice zajímavé, že v této době je mnoho nemocnic, které požadují krev 0-.

 

Pokud si nejste jistí, zda je vaše krev právě žádaná, rozjeďte si internet a na krevním barometru rychle a jednoduše zjistíte, zda má cenu na odběry jít či jednou vynechat a přijít příště.