Co dělat, když vás trápí suché, unavené nebo dokonce podrážděné oči? Tipů pro vás máme hned několik. Konec začervenalým a bolavým očím můžete dát, když se inspirujete v našem článku. Které triky vám přinesou stálou úlevu?

Suchý vzduch, obrazovky, nevhodné osvětlení, líčidla, prach. To vše může ovlivnit stav vašich očí. Dáváte zrakovým orgánům odpočinout? Možná, že ne tak docela správně – a přesně proto jsme pro vás sepsali skvělé tipy, jak ulevit i těm nejunavenějším očím. Co zaručeně pomáhá? Určitě kvalitní osvětlení – například LED žárovky.

Nejprve se zamyslete, jak vaše oči pracují

Jak a kde vaše oči pracují? Přestože oči bereme jako samozřejmost, i ony neustále pracují – a co si budeme povídat, dáváme jim v dnešní době slušně zabrat. Neustálý přísun zářivé obrazovky v počítači či telefonu, klimatizace, která vysušuje ovzduší a nedostatek odpočinku. Pokud navíc pracujete třeba v prašném prostředí, mohou být vaše oči náchylnější na únavu, podráždění a začervenání. Vyvažovat neustálý zápřah zrakového smyslu byste měli odpočinkem očí. Pomoci mohou sluneční brýle, pravidelný relax se zavřenýma očima, ale také třeba zrakové cvičení nebo zeleň.

TIP: Pokojové rostliny osvěží a zvelebí jakoukoli kancelář a poslouží jako záchytný bod pro odpočinek očí. Pravidelně se jimi kochejte namísto zírání do obrazovky.

Zavřete oči, odpočinete si vy i vaše oči

Jaký je ten nejjednodušší trik, když cítíte zvýšenou únavu vašich očí? Přece odpočinek. Zavřít oči můžete kdykoli a kdekoli – můžete si zkusit nastavit stopky a pár minut očím darovat. Naučte se rovněž vnímat své oči – jakmile pocítíte i ten nejmírnější diskomfort, prostě a jednoduše dejte očím malý oddech. Aplikujte denně – obzvláště pokud většinu času trávíte před obrazovkou.

Noste vhodné brýle, nejen ty sluneční

Jak oči chránit? Zrak dnes nechráníte jen slunečními brýlemi, které jsou  nezbytné nejen v létě. Podobně jako chráníte oči před sluncem, je dobré chránit je také před nezdravým jasem obrazovek. I když možná žádné dioptrie nemáte a běžné brýle nenosíte, zvažte pořízení brýlí proti modrému světlu. To totiž nemá neblahý vliv jen na vaše oči, ale také třeba kvalitu spánku. Speciální brýle chrání váš zrak blokací modrého světla.

Objevte kouzlo chladu

Jaká je další rychlá pomoc, když brýle jsou spíše prevencí únavy očí? Pomůže vám přítel chlad – chladivé obklady efektivně zklidní oči. Jejich výhodou je i to, že sníží známky únavy nejen samotných očí, ale i očního okolí – snadno zatočí také s kruhy pod očima a otoky. Známky únavy tak nemají šanci – stačí si dopřát chvilku pro sebe s chladivým obkladem na očích. Jak na to? Můžete si pořídit speciální chladivé brýle, ale stejně dobře si vystačíte také s plátkem okurky z lednice.

Dopřejte očím vlhkost, sáhněte po kapkách

A poslední možnost, jak si ulevit od podráždění a suchosti? Mějte po ruce umělé slzy. Vhodné oční kapky zvlhčí citlivou a unavenou oční sliznici, díky čemuž budete mít pocit okamžitého osvěžení zraku. Zvlhčující kapky jsou perfektním záchranným kruhem, který dodá očím vlhkost i tehdy, když jsou začervenalé, suché a podrážděné a nedochází ke správné produkci slz. A jak si dopřát dokonalé a zdravé oči napořád? Aplikujte naše tipy pravidelně – sledujte své oči, nechte je odpočívat, chraňte je a v případě potřeby zvlhčujte. Doplňte třeba i masáž nebo oční jógu – a váš pohled bude zářit beze stopy únavy.