I když všichni víme, že soudit člověka podle vzhledu je nerozumné, první dojem udělá opravdu hodně. Věřili byste, jak velkou roli v něm hraje úsměv? O člověku s křivými a žlutými zuby si hned uděláte představu jako o někom, kdo se o sebe nestará. Zářivý úsměv přitom díky moderní stomatologii může mít každý. Špatné genetické dispozice jsou pouze výmluva.

Dnešní medicína dokáže doslova zázraky a stomatologie na tom není jinak. Chrup lze vyrovnat, vybělit, v pozdějším věku i nahradit implantáty k nerozeznání od přírodních zubů. Jen je potřeba vědět, kde takové moderní služby nabízí. Postupy v různých zubních ordinacích se totiž liší.

Amalgámové plomby jsou minulostí

„Stříbrným“ amalgámovým plombám už zvoní hrana. Jednak nevypadají hezky, když otevřete ústa, jednak je Evropská komise zakázala dětem do 16 let a těhotným a kojícím ženám. Většina zubařů vám dnes už nabídne bílé výplně, i v těch jsou ale rozdíly. Mohou být chemicky tuhnoucí nebo fotokompozitní, které tuhnou vlivem světla. Ty druhé jmenované se perfektně vážou na sklovinu, vypadají přirozeně a mají vysokou odolnost.

Nutno podotknout, že ne vždy je řešením kazu plomba. Záchovná stomatologie se zabývá také léčbou kořenových kanálků, i ta může hrát svou roli. Zkušený zubař zhodnotí, co je vhodné pro vaše potřeby.

Implantáty se zavádí pomocí 3D tisku

Také v oblasti implantologie postupují technologie kupředu. Zajímavý je například postup, kdy se na základě CT snímku 3D tiskem zhotoví individuální operační šablona a díky tomu se nestane, že by při zavádění došlo k poranění nervů a cév. Přesně takhle probíhá aplikace implantátů v zubní ordinaci Kvalident, kde se na zubní implantologii specializují a používají pouze špičkové implantáty od izraelského výrobce Alpha-Bio, švýcarského Straumann, švédského Nobel Biocare či švýcarských Camlog a Conelog.

Za kvalitu si pochopitelně připlatíte, avšak investice do vlastního těla se každopádně vyplatí.