Cyklistika je skvělým aerobním cvičením s řadou benefitů pro vaše zdraví. Jde o sport vhodný pro sportovce všech úrovní. Jízdu na kole můžete pojmout jako náhradu dopravního prostředku či jako intenzivní sportovní činnost. Je to jen na vás.

Ačkoliv jsou za státy zbožňující cyklistiku považovány spíš Nizozemí nebo Dánsko, i v Česku jsou jízdní kola velmi populární. Naše města jim nejsou tolik uzpůsobená, avšak máme poměrně bohatou síť cyklostezek a také singletracků pro ty, kdo touží spíš po jízdě v terénu. Vyberte si a vydejte se na kolo, vašemu tělu to rozhodně prospěje.

1. Udržíte si zdravou hmotnost

Cyklistika je sport jako každý jiný, takže pomáhá snižovat hladinu tělesného tuku, zlepšuje metabolismus a pomáhá získat svaly.

2. Posílíte nohy

Jízda na kole posiluje svaly na nohou, aniž by je přetěžovala. Budete mít vypracovaná stehna i lýtka. Pokud však toužíte po dokonalých nožkách, je nutné přidat také silové cvičení jako dřepy, výpady atd. Zlepšíte tím i své cyklistické výkony.

3. Procvičíte střed těla

Cyklistika však procvičuje i svaly zad a břicha. Udržet tělo ve vzpřímené pozici totiž vyžaduje jistou sílu v těle.

4. Budete se cítit lépe psychicky

Jízda na kole zmírňuje stres, deprese a úzkosti. Když se soustředíte na silnici před sebou, jste koncentrovaní a uvědomujete si přítomný okamžik. Samozřejmě sportem uvolníte endorfiny, které sníží hladinu stresu a pomohou vám cítit se celkově lépe.

5. Zlepšíte rovnováhu, koordinaci a držení těla

Na kole se naučíte držet tělo vzpřímeně, zlepšíte celkovou schopnost držet rovnováhu, koordinovat tělo. To je vynikající prevencí pádů a zlomenin.

6. Sport s minimálním negativním dopadem

Cyklistika je šetrná k vašemu tělu, nezatěžuje klouby, takže je doporučována také lidem po operaci kloubů.

Na nic tedy nečekejte, sedněte na kolo a vydejte se třeba na nejbližší cyklostezku. Po cyklostezkách vedoucích přírodou se jezdí rozhodně lépe. Nenechte se odradit tím, že bydlíte ve velkém městě. Všem obyvatelům Prahy doporučujeme podívat se na web Městem na kole.