Klasický česnek netřeba představovat. Kuchaři oceňují jeho výtečné vlastnosti pro dochucování rozličných pokrmů, ovšem i v lékařství byla prokázána celá řada jeho pozitivních účinků. A teď si představte, že existuje ještě mnohonásobně účinnější léčivka, než česnek kuchyňský. Onou zázračnou bylinou je medvědí česnek. O jeho širokospektrých účincích se začínáme díky „znovuobjevení“ přesvědčovat zejména až poslední dobou, což je určitě škoda a je načase to změnit. Tato stále populárnější bylina si pozornost jistě zaslouží.

Přitom jeho léčebné vlastnosti využívali celé generace našich předků.  Počátkem 20. století byl označen za „jeden z nejsilnějších a nejmocnějších léků v celé boží lékárně“.  Traduje se, že své označení dostal skutečně po medvědech, kteří jej s oblibou pojídali po období dlouhého zimního spánku k načerpání sil.

Kde ho sehnat

Medvědí česnek je bylina vysoká cca 10-40 centimetrů, s podzemní cibulí. I ta se dá konzumovat, nicméně nejcennější a nejžádanější jsou na medvědím česneku jeho listy. Ty lze sbírat v období od března až do května. Zárukou jejich výskytu jsou typicky lužní lesy, vlhká a stinná místa.

Možná i ve vašem okolí ho dokážete vypátrat, neboť roste i na našem území. Pokud jste ve sběru nováčkem, určitě si dávejte dobrý pozor, abyste listy medvědího česneku nezaměnili s listy jedovaté konvalinky! Jsou si totiž velice podobné.  Důležitým ukazatelem pro ty správné listy medvědího česneku je jejich typická česneková vůně.

Léčivé účinky

Medvědí česnek nese označení přírodní antibiotikum a obsahuje množství minerálů a stopových prvků (železo, draslík, vápník, mangan, hořčík, selen a další). A nejen to, obsahuje i velké množství vitamínů C a B. Ve výsledku pak tato bylina posiluje imunitní systém, pomáhá v boji s nachlazením a stejně tak i při onemocněních dýchacích cest, například při astmatu. Kardiaci ocení příznivý vliv na krevní tlak a cholesterol. Medvědí česnek je často zejména ženami používán při rozličných detoxikačních kůrách k očistě organismu. Velice dobře podporuje trávení i hojivé procesy v organismu.

Jak ho konzumovat

Nejlépe je konzumovat medvědí česnek čerstvý, neboť si zachová co nejvíce živin. Lze ho ale i sušit nebo zmrazit.

Zelené listy není třeba nijak upravovat a jejich použití je velice jednoduché. Stačí je pouze nasekat a posypat jimi například chléb s máslem nebo pomazánkou. Dále se výborně hodí do salátů, ale třeba i polévek V salátu stačí pouze malé množství nasekaných litů, a hnedle bude chuťově zajímavější. Zamíchat jej můžete do omáček, nebo třeba tradičního dušeného špenátu. Originální budete, pokud si vyrobíte třeba pesto. Obecně neuděláte chybu, pokud ho použijete tam, kde se k dochucování pokrmů používá tradiční česnek nebo pažitka.