Začínáte s nadcházejícím chladným obdobím a očekáváním chřipkových epidemií skupovat citrusy ve velkém, protože se domníváte, že si tak zajistíte pevné zdraví? V tom případě zabrzděte! Pokud stále žijete v domnění, že jedině citrony nebo pomeranče jsou tím pravým zdrojem vitaminu C, je načase se dozvědět o daleko zajímavějších potravinách, které cenných látek obsahují ještě daleko víc.

Již zmiňovaná paprika obsahuje v jednom plodu polovinu doporučené denní dávky betakarotenu, je bohatá na antioxidanty i vlákninu, je nízkokalorická a přispívá k prevenci rakoviny. Překvapivě však obsahuje až čtyřikrát více vitaminu C než citrusy, přičemž při zkonzumování 100 g této zeleniny splníte denní doporučenou dávku tohoto vitaminu hned třikrát!

Jaké další potraviny citrusy nahradí?

Velmi významným zdrojem vitaminu C jsou šípky. Ty obsahují až desetinásobek tohoto vitaminu než mají citrony. Posilují imunitu a tím odolnost organismu vůči infekcím, bojují se záněty dýchacích i močových cest, ale jsou i dobrým pomocníkem při léčbě paradentózy. Vyrazte do přírody, pokochejte se krajinou, zrelaxujte se a po cestě natrhejte košík tohoto bohatství. Sbírejte však pouze nepřezrálé a tvrdé plody, u těch přezrálých hodnota vitaminu C klesá. Použít je můžete na čaj, marmeládu nebo sirup.

Černý rybíz obsahuje až čtyřikrát více céčka, než je tomu u citronů, proto neváhejte a dopřejte si ho nejen samotný, ale i na koláči nebo formou sirupu. Hodnota vitaminu C v černém rybízu je totiž trvalá a nemění se ani zavařením. Kromě posílení imunity Vám dokáže pomoci při problémech se žaludkem, dýcháním, ale i horečkou.

Máte rádi růžičkovou kapustu? Ne nadarmo se jí přezdívá královna zimní zeleniny. Obsahuje nejen zvýšený obsah právě tolik potřebného vitaminu C, ale i vitamíny A, E a hlavně B, který je důležitý pro psychickou pohodu a odolnost vůči stresu. Kyselina listová, draslík, hořčík, vápník, fosfor nebo třeba síra – to je jen skromný výčet dalších tělu prospěšných látek, které nám tato nepříliš oblíbená zelenina může nabídnout.

Kiwi patří sice mezi tropické ovoce, do svého jídelníčku bychom ho alespoň přes zimu měli. Kromě vysokého obsahu vitaminu C (ještě větší koncentraci tohoto vitaminu obsahuje kiwi zlaté) podporuje látkovou výměnu a tím usnadňuje hubnutí. Zlepšuje však také zrak, bojuje proti stresu, posiluje cévy a pomáhá při krvácení dásní a paradentóze.

Brokolice má stejný obsah vitaminu C jako kiwi (90 mg na 100 g). Je však také velmi významným zdrojem hořčíku – ten náš organismus potřebuje pro správnou funkci svalů (bojuje proti křečím), srdce a hormonů. Ocení ho tak nejen ženy během cyklu, kdy trpí nedostatkem železa. Obsahuje i vysoké procento draslíku, který působí pozitivně na odvodňování a snižování krevního tlaku. Pro dokonalé využití všech prospěšných látek, které nám brokolice nabízí, bychom ji měli kombinovat s potravinami obsahujícími biotin. Mezi ně patří například rajčata, avokádo, špenát, hnědá rýže nebo ořechy.

Už naše babičky tvrdily, že zelí je elixírem zdraví. Co se týče obsahu vitaminu C, na pomyslném žebříčku stojí někde uprostřed za kapustou nebo brokolicí, to však nic nemění na tom, že je jeho koncentrace v této zelenině velmi významná! Zařaďte proto zelí do svého kulinářského repertoáru na všemožné způsoby – vařte polévky, připravujte saláty, nákypy, placky i přílohy. Pomůže Vám nejen s obranyschopností – zelí působí také antibakteriálně a jeho šťáva pomáhá i při kašli, bronchitidě a dalších dýchacích onemocněních.