Hrozíte se představy, kdy vám váš ošetřující lékař oznámí, že máte věk, kdy máte nárok na mamografické vyšetření? Máte pocit, že vás posouvá kdesi k nemocným? Cítíte se lépe a svobodněji, když nikam na vyšetření nemusíte?

Hans / Pixabay

Nejste zdaleka sama!

Zdá se vám, že dokud vám o mamografu nikdo nic nevzpomene, jste zdravá. Až se o něm začne mluvit, nemáte klidu, obáváte se jednak samotného průběhu vyšetření, hlavně pak, co kdyby?! Co když se někomu něco nebude pozdávat?

Nebojte se. Je to všechno právě úplně naopak. Už v čekárně uvidíte, že jste jedna z mnohých, které na mamografické vyšetření dávno pravidelně docházejí. Samy se chodí objednávat, zvykly si, že předcházet nemocem je samozřejmostí.

Jediné, co musíte před samotným vyšetřením vykonat, je vykoupat se a vyholit si podpaží.

Když uslyšíte své jméno a sestřička vás nasměruje do kabinky k připravení se, svlečete se do půl pasu. Pak už si vás sestřička vyzvedne a řekne vám, kde se máte postavit a jak se natočit.

Nejdříve z levé strany, potom z pravé, celé snímkování trvá nejvíce 5 minut. Vše je bez bolesti a v komunikaci s příjemnou sestřičkou.

Pak už se vrátíte zpátky do kabinky, nevěřícně, že už je to za vámi.

Posadíte se zpátky do čekárny a vyčkáte na zpracování snímků. Potom vás opět vyzvou, aby vám oznámili, že máte prsa v pořádku a vyzvou vás na příští návštěvu za dva roky.

Častěji se na preventivní mamografické vyšetření nezve. Mezi dvěma vyšetřeními na mamografu je vhodné vyšetření ultrazvukem. Na takové vyšetření se ve vlastním zájmu žena objedná sama za poplatek 400 – 700 Kč.

Každá žena by si měla provádět samovyšetření prsou. Například při umývání krouživými pohyby si prsy promasírovat a prohmatat od vnějšího obvodu prsů postupně až k prsním dvorcům a bradavkám. Jakékoli nesouměrnosti by měla žena konzultovat se svým gynekologem.