Je spousta lidí, kteří darují krev. Většina to sice dělá právě kvůli odměně, která na ně čeká, ale najde se i pár těch, kteří chtějí ostatním pomoci. Teoreticky je úplně jedno z jakého důvodů to děláte, podstatné je, abyste krev darovali, protože nikdy nevíte, co se může stát a třeba vaše krev zachrání někomu život.

Zítra jdu darovat

Darovat krev může téměř každý člověk, protože existuje jen pár zásadních pravidel. Hned prvním pravidlem je věková hranice, která udává, že nejmladším dárcem musí být plnoletý člověk a naopak nejstarším může být osoba šedesáti let. Dalším pravidlem je, aby vaše hmotnost byla minimálně padesát kilogramů, a tím nejdůležitějším je, abyste byli zdraví. Protože krev přenáší spoustu nebezpečných nemocí, a proto všichni musí být opatrní.

Daruji krev poprvé, co mám čekat?

Většina lidí, kteří jdou darovat krev poprvé, se hodně bojí. Je to snadné, přijdete a budete si muset v šatně odložit věci, následně obdržíte dotazník. Poté si vás sestra zapíše do evidence, takže po vás bude chtít vaše základní údaje. Následně vám bude krev odebrána, ale nejprve se začíná jen vzorkem, aby se zjistilo, zda je vaše krev opravdu vhodná, tedy bez nějakých nemocí a podobně. Také vám zjistí, jakou máte krevní skupinu. Mezitím, jak čekáte na výsledky, vás ještě vyšetří lékař. Potom si můžete u zdravotních sestřiček vyzvednout omluvenku na celý den do práce či po případě potvrzení na odpočet daní, mimo to také dostanete poukázku na ranní občerstvení a také dostanete peníze, které jste utratili za dopravu. Hned poté dojde k oděru krve, která se dává do jednorázových odběrových vaků. A po odběru se můžete ještě těšit na poukázku na odpolední občerstvení a můžete jít domů.

Co když se mi udělá špatně?

Existuje pár lidí, kteří to hůře nesou, a občas se jim v průběhu udělá špatně. Každopádně se nemáte čeho bát, protože vám nehrozí žádné nebezpečí. Navíc jste v blízkosti lékařů a sester, takže i kdybyste zde omdleli, tak o vás bude dobře postaráno. Avšak pokud dopředu víte, že vám krev nedělá dobře, raději byste se měli těmto akcím vyhnout.

Připravujeme se na dobrou věc

Pravdou je, že dobrý skutek vyžaduje jistou přípravu.  Minimálně den předem se musíte striktně vyhnout jakémukoliv alkoholu a tučným jídlům, jako jsou pomazánky či dokonce oříšky, protože po těchto jídlech získá krev mléčné zbarvení, což není dobré. Rozhodně dodržujte pitný režim, což jsou dva až tři litry denně. A najíst i napít byste se měli ještě ráno před odběrem krve. Další velmi důležitou věcí je abstinence v kouření, protože aspoň dvanáct hodin byste neměli kouřit, aby se do krve nedostaly nebezpečné zplodiny.

Darování krve se mi zalíbilo

Jsou lidé, kteří svou krev darují pravidelně, což je rozhodně správně a dokonce se za to dává jisté ocenění. Ovšem existují jistá pravidla na to, jak často si můžete krev nechat odebrat. U žen je ideální interval čtyři měsíce a muži mají interval o měsíc kratší, tedy po třech měsících mohou znovu darovat.

Darování krve je důležité, protože to může mnoha lidem zachránit život, tak se nebojte a běžte také darovat krev, třeba někdo čeká zrovna na vaši skupinu.