Zelený čaj je v Číně a Japonsku oblíbeným nápojem a tradičním lékem již po tisíce let. Na počátku 17. století se dostal do povědomí evropských spotřebitelů, kteří si tento nápoj rychle oblíbili. V Anglii 18. století byl zelený čaj tak cenný a oblíbený, že se často pašoval, aby se vyhnul daním.

V dnešní době už není třeba se k pašování uchylovat. Zelený čaj je široce dostupný po celém světě. Na pultech obchodů lze nalézt desítky značek zeleného čaje v sáčcích, smíchaného z různých druhů zeleného čaje. Existují ochucené a slazené druhy, stejně jako práškový zelený čaj a sypaný čaj. Ať už chcete konzumovat zelený čaj jakýmkoli způsobem, pravděpodobně již na trhu existuje nějaký produkt.

Zelený čaj se často pije z jiných důvodů než pro své zdravotní účinky, nicméně v šálku zeleného čaje se toho ve skutečnosti odehrává poměrně hodně a stojí za to přijít tomu na kloub.

Informace o výživových hodnotách

V lístcích zeleného čaje se sice nachází mnoho sloučenin, živin, vitamínů a minerálů, ale tyto prvky jsou v jednom šálku čaje extrémně zředěné. Po louhování je výsledný nápoj ze zeleného čaje téměř výhradně voda.

Mezi živiny obsažené v 250 ml, tedy zhruba v jednom hrnku zeleného čaje, patří:

· Kalorie: 0

· Bílkoviny: 0 gramů

· Tuk: 0 gramů

· Sacharidy: 0 gramů

· Vláknina: 0 gramů

· Cukr: 0 gramů

Stejně tak vitamínů a minerálů je v louhovaném zeleném čaji minimum. Mezi ty, které lze nalézt v měřitelném množství, patří:

· Vápník

· Železo

· Draslík

Zelený čaj má také poměrně vysoký obsah kofeinu, který je asi čtvrtinový oproti kávě. V neposlední řadě obsahuje velké množství polyfenolů, což je druh antioxidantů.

Potenciální zdravotní účinky zeleného čaje

O zeleném čaji se již po staletí tvrdí, že je zdraví prospěšný. V Číně a Indii byl zelený čaj tradičně lékem na omezení krvácení, podporu trávení a regulaci tělesné teploty. V moderní době se výzkumem podařilo prokázat některé jeho zdravotní účinky spolehlivěji než jiné.

Zdraví srdce

Jedna rozsáhlá studie v Japonsku sledovala 40 000 dospělých účastníků po dobu 11 let a zjistila, že denní konzumace zeleného čaje souvisí s nižším rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Studie zkoumala zejména souvislost mezi polyfenoly (antioxidanty) obsaženými v zeleném čaji a kardiovaskulárními chorobami. Minimální denní spotřeba potřebná k tomu, aby se tento přínos projevil, byla pět šálků denně.

Prevence mrtvice

Další rozsáhlá japonská studie, tentokrát sledující více než 82 000 účastníků po dobu 13 let, zjistila, že vyšší míra konzumace zeleného čaje byla spojena se sníženým rizikem mrtvice. Největší přínos zaznamenali účastníci, kteří vypili čtyři a více šálků denně.

Léčba genitálních bradavic

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil lokální léčbu výtažkem ze zeleného čaje k léčbě výskytu genitálních bradavic. Tato mast je dostupná pouze na lékařský předpis a její účinnost se odhaduje na 24 až 60 %. Pro evropské pacienty zatím není mast dostupná.

Potenciální rizika zeleného čaje

Zelený čaj, pokud se pije v umírněné míře 8 šálků denně nebo méně, je považován za bezpečný pro většinu dospělých. Konzumace zeleného čaje ve vysokých koncentracích, zejména ve formě extraktu, však představuje určitá rizika.

Problémy s játry

Byly zaznamenány vzácné případy, kdy extrakt ze zeleného čaje způsobil jaterní problémy. Ačkoli je výzkum omezený, lidem s existujícími jaterními problémy se obecně doporučuje vyhýbat se extraktům ze zeleného čaje. Lidé, kteří při užívání extraktu ze zeleného čaje pociťují příznaky, jako jsou bolesti břicha, tmavá moč nebo žloutenka, by měli užívání přerušit a poradit se s lékařem.

Komplikace cukrovky

Zelený čaj jako nápoj bohatý na kofein může představovat riziko pro osoby s cukrovkou. Bylo prokázáno, že kofein může potenciálně zvýšit hladinu cukru v krvi lidí s cukrovkou 2. typu.