Metabolický syndrom, jinak také označovaný syndrom X, bývá v poslední době stále častěji diskutovaným problémem v ordinacích praktických lékařů. Jde o poměrně nedávno definovaný soubor příznaků 4 chorob dohromady. Jedná se kombinaci obezity, vysokého krevního tlaku, poruchy lipidového metabolismu a poruchy glukózové tolerance. Poprvé jej definoval americký endokrinolog Gerald Reaven v roce 1988. 

Ač se o metabolickém syndromu příliš nemluví, podle odhadů jím v současné obě trpí až 30% obyvatel České republiky.

Obezita

Výskyt obezity nebo její mírnější formy – nadváhy je v České republice značný, o tom není třeba pochybovat. Stačí se porozhlédnout kolem sebe a je zřejmé, že Češi zdravému životnímu stylu příliš neholdují. Statistiky hovoří jasně – každý druhý obyvatel České republiky má nadváhu nebo obezitu.

Rozhodujícím kritériem pro určení, zda je riziko skutečně velké, svědčí obvod pasu. Obecně je za obézního považován muž s obvodem pasu od 102 cm a žena od 80 cm. Podle posledních evropských doporučení je to ovšem již riziko od 94 cm u mužů a 75 cm u žen.

Vysoký krevní tlak

Za vysoký krevní tlak označujeme tlak s hodnotami 140/90 a výše. Rovněž jde o onemocnění s poměrně častým výskytem. Jeho svízel spočívá v tom, že „nebolí“, avšak může způsobovat infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu a nemalé další komplikace. Krevní tlak stoupá s věkem, a proto jsou důležité preventivní prohlídky, které vysoký krevní tlak často zachytí.

Poruchy lipidového metabolismu

Krevní tuky, triglyceridy a cholesterol musí být v určité hladině, aby nepůsobily škodlivě na náš organismus. Pokud jsou vyšší, než by měly být, výrazně stoupá riziko onemocnění srdce a cév.

Hodnota triglyceridů by se měla pohybovat do 1,7nmol/l. Důležitá je i hodnota frakce tzv. hodného cholesterolu, označovaného HDL. V jeho případě platí, že čím vyšší, tím pro organismus lépe. Nemělo by ho proto být méně než 1nmol/l. Další frakce, tzv. LDL cholesterol by měl být naopak co nejnižší.

Porucha glukózové tolerance a diabetes

Porucha glukózové tolerance, někdy také označována prediabetes, jde často ruku v ruce s obezitou. Znamená to, že organismus může produkovat normální množství inzulinu, avšak buňky a tkáně jsou k jeho účinkům nedostatečně citlivé. Výsledkem je pak vyšší hladina krevního cukru, něž by měla být (nad 6,1 nmol/l). Při diabetu, cukrovce, pak klesá nebo až úplně vymizí produkce inzulínu.

Prediabetes a diabetes mají společné jmenovatele – nedostatek pohybu, nepravidelná strava, stres a genetické dispozice. Spolu v kombinaci s obezitou jsou jedněmi z nejčastějších chorob ve vyšším věku.

Je možné metabolický syndrom léčit?

Obecně a zcela zjednodušeně lze říci, že správnou léčbou je zdravý životní styl.

Dostatek pohybu a zdravá strava jsou dvě hlavní veličiny. Snažit se snížit tělesnou hmotnost – tedy příjem energie musí být nižší než výdej. Jíst menší porce, dostatek ovoce a zeleniny, omezit sladkosti a tak dále. Žádné drastické diety. Pravidelný pohyb, i kdyby se mělo jednat pouze o chůzi. Každý krok se počítá. Spolu s poklesem hmotnosti se dostaví i pokles krevního tlaku, zlepší se metabolismus inzulínu.

V případě vysokého tlaku a cukrovky bývá užívání léků proti vysokému tlaku a aplikace inzulínu nutností – proto je třeba skutečně dodržovat veškerá doporučení lékaře. Podobně jako u poruchy lipidového metabolismu – někdy se i bez léků pacient zkrátka neobejde.