Bolest břicha a žaludku je ta, která postihuje občas snad každého člověka, avšak každý s ní bojuje jinak. Pro někoho je to častá, ale za to úplně banální nemoc, s kterou rychle zatočí, pro jiného to může být opravdu nepříjemné a nebezpečné onemocnění.

Bolest v žaludku může mít několik příčin, které vás mnohdy ani nemusí napadnout a přesto vás mohou trápit.

Zažívací potíže – což je nespíše nejběžnější problém spojený se žaludkem. Jde o to, že žaludek nějak špatně reaguje na potravu či pití, které jste zkonzumovali, a snaží si s tím poradit. Většinou to jde dvěma způsoby, první z nich je zvracení a tím druhým je průjem. Tak či tak jde o velice nepříjemné věci, kterým lze předejít – někdo, kdo už cítí, že mu není úplně dobře a ví, že jedna z těchto akcí ho čeká, tak si dá některé z léků, které žaludek uklidní, protože mu pomohou s danou potravinou bojovat. Pozor na to, že tyto zažívací potíže nemusejí vždy plně souviset se žaludkem a špatnou stravou.

Záněty žaludku – dalším důvod, proč vás bolí žaludek, může být jeho zánět, které mohou být vytvořeny jak virovým, tak i bakteriálním způsobem. Většinou jde také o případ, kdy sníte něco špatného, co by vašemu žaludku nemuselo sednout. V mnoha případech jde o jídla, která bývají více kořeněná či překyselená a podobně.

Vřed žaludku – jde o případ, kterým trpí většinou starší osoby. Vřed jim zapříčiní bolest při jídle, a proto se někdy raději přejídají, aby bolest tolik necítili, a následně tloustnou. Někdy jde o banalitu, ale častěji to potřebuje odborný zákrok, a právě proto byste to neměli podceňovat a okamžitě navštívit lékaře.

Rakovina žaludku – rakovina je hrozná nemoc, která se může objevit opravdu všude a ani žaludek není výjimkou. Jde o onemocnění, které může mít svou příčinu také v potravinách, jako jsou zauzená masa, plesnivé potraviny, nadbytek soli a podobně. Samozřejmě, že svůj podíl mají i ostatní věci, jako je životní styl, genetická predispozice a podobně.

Zánět slinivky – nejde o nemoc žaludku, ale často se s ní zaměňuje, právě proto že je slinivka umístěna blízko žaludku. Nejen zánět, ale i jiné onemocnění slinivky se s bolestmi žaludku dají lehce zaměnit.

Ať už cítíte bolest v žaludku či v jiné části těla, nepodceňujte to a vždy si raději zajděte k lékaři.