V dřívějších dobách bylo běžné, že kvůli bolestem kloubů a jejich snížené hybnosti lidé ve stáří přestávali chodit. V současnosti již medicína umí tyto problémy řešit mnoha způsoby, a když už nezbývá žádná neinvazivní alternativa, přistoupí k výměně kloubu. Není třeba se jí bát, kloubní náhrada vás může totiž doslova vrátit do života.

Endoprotéza vám navrátí pohyblivost

Trpíte vleklými potížemi s klouby? Pokud lze v kloubu sledovat pokročilé degenerativní změny, bývá již neinvazivní léčba neúčinná a lékař vám pravděpodobně doporučí tzv. endoprotézu, tedy totální kloubní náhradu. Možná vás uklidní, že se jedná o standardně prováděnou operaci bez větších rizik, která trvá cca 90 minut. Kandidáty bývají nejčastěji lidé s artrotickými změnami kloubu, následky těžkých úrazů, vrozenými degenerativními změnami a občas také pacienti trpící nádorovým onemocněním.

Co můžete udělat pro co nejlepší uzdravení?

Především do puntíku dodržovat instrukce lékaře. Obecně ale platí, že kloubní náhrady se musí zatěžovat postupně. Chodit začnete s berlemi a budete si muset dávat pozor na to, abyste příliš nevytáčeli kloub, nedávali si nohu přes nohu atd. Také řízení a sport jsou na několik měsíců zapovězeny. Udržet si zdraví na dlouhou dobou vám může pomoci lázeňský pobyt. Protože po operaci hrozí riziko infekce endoprotézy, je třeba si chránit zdraví a pořádně zaléčit každou infekční chorobu. Samozřejmostí by mělo být správné stravování, jelikož obezita je pro klouby velkou zátěží. Po půl roce se doporučuje zahájit prospěsné sporty, jako je plavání či jízda na kole.

Šance na návrat do běžného života je obrovská

Vrcholovým sportovcem se s totální endoprotézou již zřejmě nestanete, neexistuje však důvod, proč byste se nemohli věnovat všem běžným činnostem. Dříve se kloubní náhrady vyráběly jednolité, moderní endoprotézy se ovšem skládají z několika částí, a umožňují tak mnohem lepší hybnost. Již dva dny po operaci se začnete stavět na nohy, celková rekonvalescence pak trvá půl roku do úplného uzdravení.