Pokud denně posilujete a vaše kondice nezastavitelně stoupá, možná už jste to pocítili i vy. Muži, kteří denně posilují, mají někdy mnohem menší chuť na sex.

Testosteron může zapříčinit i oslabené libido. O pozitivním vlivu jakéhokoliv pohybu a dobré fyzické kondice na mužské sexuální zdraví nemůže být pochyb.

Pravidelné sportování udržuje ve skvělé kondici nejen srdce a cévy a zároveň také zvyšuje hladinu testosteronu v krvi. A to, jak víme, velmi pozitivně podporuje mužské sexuální funkce ve velkém rozsahu.

Jenže je to jako se vším, všeho moc prostě škodí, a to i testosteronu.

Výzkum testosteronu a libida

Muži posilující extrémně, to znamená každý den několik hodin, mají menší libido než ti, kteří si jdou zacvičit jen čtyřikrát týdně. Tak by to totiž mělo i být.

Regenerace svalů je velmi důležitá a sportovat obden je ideální.

Odborníci ze Severokarolínské univerzity vyšetřili 1 000 pohybově aktivních mužů. Sledovali jejich týdenní cvičební zátěž a současně i jejich sexuální životy.

Podle intenzity a délky cvičení sledované muže rozdělili do několika skupin. Porovnáním těchto skupin vyšlo najevo, že ti, co cvičí střídmě, mají mnohem větší libido a zároveň jsou sexuálně aktivnější než muži, kteří každý den dřou v posilovně.

ČTĚTE TAKÉ: Proč libido slábne a jak ho znovu nakopnout?

 

Kde je příčina ztráty libida?

Příčina je naprosto jasná. Podle výzkumů cvičení sice obecně zvyšuje hladinu testosteronu v krvi, ale pokud je to cvičení každodenní a extrémní, únava naprosto převáží účinky testosteronu.

Právě potřeba regenerovat svalovinu odčerpá energii natolik, že oslabí libido a pevnost erekce. Navíc po náročném fyzickém tréninku a extrémním výkonu hladina testosteronu dočasně poklesne.

Je prostě čas na práci i čas na zábavu a vše musí být v rovnováze. Neznamená to, že cvičení způsobuje nízké libido. Právě naopak.

Jakákoli forma cvičení vždy vaše libido posílí. Extrémní sport a tvrdý trénink se ale stane zabijákem libida. Je prostě mnohem lepší sportovat rekreačně, pouze pro udržení kondice.

VYBERTE SI: Nabídka 10 nejrychlejších doplňků pro podporu produkce testosteronu.

 

Jaká je optimální hladina testosteronu?

Při slově testosteron mnoho mužů napadnou steroidy či doping. Je třeba se ale zaměřit na jeho optimální hladinu a na to, co jej pozitivně i negativně ovlivňuje.

Je třeba najít správný poměr cvičení a zvolit naturální cestu pro zvýšení testosteronu. Testosteron je hormon, který vzniká v převážné míře ve varlatech a zčásti v kůře nadledvin.

Jeho vznik a produkce je řízena luteinizačním hormonem se zkratkou LH, a je produkovaný z cholesterolu.

V kosterním svalstvu má testosteron hlavní úlohu při syntéze myofibriálních proteinů a významně přispívá k svalové hypertrofii. Je to jeden ze čtveřice androgenních hormonů nezbytných pro muže.

TIP: Znáte český doplněk PRIMULUS? Čtěte podrobnou recenzi a zkušenosti.

Formy testosteronu

Existují 3 formy testosteronu: albumin, sex hormone binding globulin se zkratkou SHBG a volný testosteron.

Pro budování svalové hmoty je významná zejména hodnota volného testosteronu. Jeho hodnota představuje jen 2 % z celkového množství testosteronu v krvi.

Přirozená hranice se uvádí v rozmezí 264 do 916 ng/dl, zjednodušeně asi rozpětí 300 až 900 ng/dl.

Testování optimální hladiny testosteronu

Hodnoty celkového testosteronu v krvi vám zjistí test. Cena se pohybuje okolo 200 korun. Jednou za rok na něj máte nárok i zdarma u svého urologa.

Testovat se dá i volný testosteron, který by se měl pohybovat od 9 do 30 ng/dl, u nás 30,9 až 147,5 pmol/l. Tento test stojí asi 450 korun.

Hladina testosteronu v krvi je nejvyšší brzy ráno a postupně klesá během dne. Proto se odběry dělají ráno a pro porovnání výsledků po čase byste měli chodit na testy ve stejný čas.

Spánkový deficit

Pokud nejde o nějaké onemocnění, většinou je to souhra několika faktorů. Dostatek spánku je pro tvorbu hormonů klíčový.

Zkrácení doby spánku z 8 hodin na méně než 5 hodin během 5 dní způsobí pokles testosteronu v rozmezí od 10 do 15 %.

Absence spánku během 33 hodin nepřetržitě způsobí pokles hladiny testosteronu až o 27 %. Maximalizaci hladiny testosteronu přirozenou cestou tedy docílíte spánkem.

Kalorický deficit, nadváha a hladina testosteronu

Kalorický deficit vytváří jen dočasný pokles a rychle se vrací do normálu. Čím vyšší a delší je deficit, tím nižší je hladina testosteronu.

Zpozornět by měli zejména soutěžní závodníci, kteří se připravují jen naturálně. Skoky jsou relativně velké a rychlé, klidně o 85 %, z 1 na 1,88 ng/ml za den, pokud dojde ke značnému zvýšení konzumace kalorií.

K poklesu dochází v celkovém i volném testosteronu. Nadváha a příliš vysoké procento tělesného tuku snižuje přirozenou hladinu testosteronu u mužů.

Hladina se snižuje přímo úměrně stupni nadváhy. Snažte se udržet optimální, zdravou a udržitelnou hranici tělesného tuku. Obecně je to u mužů 10 až 15 % a u žen 18 až 25 %.

 

Cvičení a testosteron

Hormonální odezva našeho těla na trénink se odvíjí od mnoha faktorů. Cvičení způsobuje akutní zvýšení cirkulujícího testosteronu v krvi právě v závislosti na množství zapojených svalů, na intenzitě tréninku a délky pauz mezi cvičením.

Zvýšení se projevuje zejména po krátkých, vysoce intenzivních cvičeních, jako silový trénink, tzv. HIIT. Klesající tendenci má při vytrvalostních aktivitách, zejména při maratonu.

Větší váhy a komplexní cviky způsobují vyšší hladinu testosteronu po tréninku, ale zvýšení testosteronu přetrvává jen krátkou dobu, a nemá zásadnější vliv z hlediska budování svalové hmoty.

V tomto případě funguje zcela jednoznačně známé pravidlo progresivního navyšování zátěže. Zařazovat nohy na začátek tréninku jen za účelem zvýšení hladiny testosteronu a jeho pozitivního vlivu na lepší růst tricepsů a bicepsů se neosvědčil, neboť má jen výše zmíněný krátkodobý efekt.

Testosteron, svaly a libido

Musíte si vybrat. Buď budete monstrózní svalovec a oželíte sex i libido, nebo si přirozeně vyrýsujete svaly a užijete si obojí.

Ženám se totiž stejně líbí přirozené svaly, které vypadají jako z fyzické práce. Žádné steroidy a bobulemi vyhnané nafouknuté bubliny v přehnaných velikostech.

Testosteron vám může pomoci. I nižší přirozená hladina testosteronu vám umožňuje vybudovat pěknou svalnatou postavu a sílu.

Místo extrémních injekcí zkuste přirozeně zvýšit jeho hladinu podle našich rad a dejte si pozor, ať to s tím cvičením a testosteronem moc nepřeženete. Život je třeba si užívat plnými doušky a to ve všech jeho směrech.

DÁLE ČTĚTE: 10 rychlých tipů, jak zvýšit hladinu testosteronu.