Je období, kdy kolem vás neustále poletuje dotěrný hmyz, od kterého často dostanete zásah. Ale všimli jste si, že v této době jsou včely a vosy daleko agresivnější.

Hans / Pixabay

Agresivní hmyz? Co je příčinou?

Už jste si také všimli, že vosy a včely poletující kolem nás jsou daleko horší? Je tomu tak, protože je právě období, kdy nic nekvete a tak si nemají odkud brát pyl, z kterého tito malí živočichové žijí. Včelky jsou agresivní, protože si hlídají to, co si nanosily, aby jim to nekradly například vosy, mravenci či jiný hmyz. A vosy jsou naopak hladové, protože si chtějí brát, ale nemají odkud, takže si hledají zdroj potravy úplně všude.

Kde na agresivní hmyz narazím nejvíce?

Pravdou je, že teď je vos všude plno, takže najít si nějaké místečko, kde budete mít od tohoto hmyzu úplný klid je témě nemožné. Avšak jsou místa, kde jejich počet hodně narůstá, a tak pokud se s nimi nechcete střetnout, měli byste se vyhýbat ovocným sadům, kde padá ovoce, což vosy vidí jako zdroj potravy a podobné sladké věci.

Píchnutí je nebezpečné

Lidé, kteří jsou alergičtí, vědí, že píchnutí od včely či vosy může být nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Avšak nyní je píchnutí horší, protože hmyz je agresivní, což neznamená, že by byly velmi útočné. Avšak jedná se o to, že se bojí o svou potravu, a tak si schovávají ve váčku jedovaté látky, kterými se lze účinněji bránit. Proto se může stát, že i když nejste alergický a dokonce jste nikdy neměli problém, tak vám při píchnutí včelou či vosou může daná oblast velice otéct a samozřejmě bolet.

Jak bojovat s píchnutím?

Takovou ověřenou babskou radou je ocet či cibule. Už naše babičky říkaly, že pokud vás píchne včela i vosa, tak byste si to ihned měli pomazat octem anebo si vzít kousek cibule a tou třít dané místo, aby se šťáva trošku vstřebala do kůže. A údajně by to mělo pomoci při napuchnutí.

Co když jsem zareagovala pozdě a otok se dostavil?

Pravdou je, že ze začátku píchnutí nikdy nevypadá špatně, a tak to mnozí podceňují a nepotírají to anebo jen na to zapomenou. A pak se stává to, že se dostaví nepříjemný otok. A když vám daná část oteče, tak se vám zde hromadí krev a samozřejmě, že to bolí. Záleží na tom, v jakém místě vás hmyz bodne. Pokud jde o krk a podobně, tak je zde nebezpečí udušení, a proto byste měli navštívit lékaře, který vám dá kalcium, aby se otok zmírnil. Samozřejmě, že pokud jde například o ruku, tak stačí, když si namícháte roztok octanu anebo jen vodu s octem a budete to na otok přikládat.

Bodnutí včely či vosy může být nebezpečné, zejména v tomto období, kdy mají strach o svou potravu.