Dokáže doplnit ztracenou energii, podpořit imunitu a pomoci se správným trávením. Díky vysokému obsahu antioxidantů umí bojovat s volnými radikály i vysokou hmotností. Tyhle benefity a řadu dalších můžete čerpat při pravidelném popíjení Yerba Maté. Jak ale poznat opravdu kvalitní výrobek? Máme pro vás několik rad a tipů!

Chtějte znát maximum informací

Je jedno, jestli budete kupovat Yerba Maté v kamenné prodejně nebo na internetu. Vždy pátrejte po původu výrobku a místu, kde byla cesmína paraguajská, z jejichž lístků se Yerba Mate vyrábí, vypěstovaná. Ty nejkvalitnější rostliny pocházejí už tradičně z Brazílie, kde je pěstují v souladu s místní přírodou.

Jakým způsobem probíhá sušení?

Zajímejte se též o to, jakým způsobem byla Yerba Maté sušená. Nejlepší vlastnosti mívají směsi, kde jsou lístky cesmíny paraguajské sušené vzduchem. Jedině tak může být zaručený vynikající chuťový profil a zdravotní nezávadnost výrobku.

Mějte přehled o složení

Stejně jako u kteréhokoliv kupovaného výrobku je potřeba ověřit jeho skutečné složení. To by mělo být v případě Yerba Maté tvořeno alespoň z 95 % šetrně sbíranými, lehce drcenými listy cesmíny paraguajské. Zbytek mohou tvořit její větvičky. Ve směsi by nicméně mělo být co nejméně prachu, který by se dostával do bombilly a při vychutnávání z kalabasy přinesl nepříjemný zážitek.

Zapojte smysly

O tom, jestli je Yerba Maté opravdu kvalitní, či nikoliv, nás nejlépe informují naše smysly. Při přičichnutí ke směsi byste neměli cítit žádný výrazný zápach nebo pach vlhkosti. Následná chuť nápoje by měla být svěží a měla by mít příjemný hořký nádech. Yerba maté je totiž od přírody hořká a v tomto smyslu bude její chuť záviset na několika faktorech, které ovlivňuje například původ nebo proces zpracování.

Zajímejte se o historii prodejce

Je prodejce na trhu krátkou dobu? Nemusí to samozřejmě znamenat, že je to špatně. Vždy nicméně preferujte ověřené prodávající, kteří na trhu působí delší dobu, mají ověřené dodavatele a zároveň dokážou poskytnout informace nejen o samotném Yerba Maté, ale třeba také o historii kalabasy nebo rituálech, které jsou spojené s popíjením tohoto čaje. Pro takové prodejce je většinou jejich práce zároveň i posláním a životním stylem.