WME_9371
Ve Vlasteneckém sále se u příležitosti letošního udělení ceny Arnošta Lustiga někdejší disidentce Daně Němcové uskutečnila konference zabývající se komplexy u Čechů. Moderoval ji prezident Česko – izraelské smíšené obchodní komory a společník AKCCS Pavel Smutný. Snažila se odpovědět na otázky typu „Podceňují se Češi zbytečně?“ „Jsou úspěšní a snesou třeba srovnání se svými sousedy?“ či „Je nutné riskovat život, nebo je v poslední době stejně složité projevit odvahu ekonomickou?“. Na tyto dotazy reagovali panelisté konference Odvahou k úspěchu aneb Konec českého komplexu.

Postava Pavla Smutného

Moderátorem této konference byl JUDr. Pavel Smutný. Tento advokát je prezidentem Česko – izraelské smíšené komory a nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který se zabývá ochranou významných kulturních památek. Pavel Smutný je rovněž členem několika dalších významných obchodních komor a Rady Národního divadla. Je absolventem Právnické fakulty Univezity Karlovy. Zúčastnil se také stáže na pařížské Sorbonně. Pavel Smutný v minulosti působil jako externí expert v programu OECD Nové demokracie. K jeho nejvýznamnějším úspěchům patří práce nad Kubiceho zprávou, rozšíření možností českého exportu do Izraele a podpora izraelských investic v České republice.

WME_9439

 

Konference Odvahou k úspěchu aneb Konec českého komplexu

K tématu se na konferenci vyjádřila Libuše Šmuclerová, generální ředitelka vydavatelského domu Czech News Center, která zde vysvětlila, že komplex je určitý typ mindráku a tzv. čecháčkovství je postoj, který nás svým způsobem baví. Jedná se o stereotyp usnadňující náš život. Čecháčkovství je alibi pro naše chování a postoje. Podle slov paní Šmuclerové dnes díky pohodlnému životu nemáme mnoho příležitostí k odvaze. Publicista Jefim Fištejn srovnával Čechy s Poláky, kteří na rozdíl od našinců mají schopnost masové odvahy. Podle něj je velmi důležité mít svého hrdinu. Pro Čechy by jím mohl být například Jan Hus, Jeroným Pražský nebo Jan Palach. Českou společnost označil za vcelku úspěšnou, což se projevuje menším stupněm mobility. Různé historické paralely pak v průběhu debaty zmínila historička Lenka Rovná, prorektorka Univerzity Karlovy.

WME_9751