Těhotenství je pro ženu velmi náročným obdobím, během kterého může docházet k různým zvratům. Bohužel se gravidním ženám nevyhýbají ani běžné nemoci, těhotná může onemocnět různými chorobami stejně jako každý jiný člověk. V těhotenství ale nelze bezděčně vyrazit do lékárny a užívat léky jako obvykle. Celá řada léků může ohrozit vývoj embrya nebo plodu, případně způsobit vážné zdravotní komplikace. Obavy z medikamentů jsou jistě pochopitelné, přesto je nutné zdůraznit, že moderní varianty léků nabízejí ženám bezpečnou volbu.

Konzultace s lékařem

Ženy, které pravidelně užívají léky na vysoký krevní tlak nebo gastroenterologické potíže, případně v jiné souvislosti, musí konzultovat svůj požehnaný stav s ošetřujícím lékařem. Ten doporučí změnu předepsaného léku nebo upraví dávkování. Některé léky není možné v době těhotenství užívat, například warfarin, který se užívá pro zpomalení srážlivosti krve. Právě tento přípravek konkrétně může způsobovat deformity kostí u plodu. Problematické jsou i retinoidy, léky často předepisované v dermatologii proti akné nebo stárnutí pokožky, protože poškozují centrální nervový systém nenarozeného dítěte.

Prioritou je matka

Důležité je vždy informovat lékaře, lékárníka nebo zdravotnický personál o těhotenství, protože jen tak se lze vyhnout zbytečnému riziku. Pro farmakologickou léčbu pak platí několik zásad, kdy prioritní je pokaždé matka. Když je tedy život těhotné ženy v ohrožení a potřebuje určitý medikament, jako jsou antibiotika, nebo zdravotnický úkon, lék se podá nebo úkon se provede, nehledě na možné poškození plodu. V každém případě se k tomuto postupu přistupuje po prodiskutování problematiky s danou ženou, když je při vědomí nebo není v přímém ohrožení na životě.

Tip: Chcete se dozvědět o lécích v těhotenství více informací? Navštivte stránky Modrého koníka.

Paracetamol nejen při horečce

Těhotné ženy musí být opatrné i v souvislosti s běžně prodávanými léky nebo s přírodními prostředky, u kterých nejsou dostatečně známé dopady na zdraví plodu. Co ale dělat, když těhotnou zachvátí horečka? Neléčená horečka může mít velmi vážné dopady na dítě, proto je vhodné podávat paracetamol, který patří mezi základní léky doporučované v těhotenství nejen na vysokou teplotu, ale také na různé druhy bolestí. Denní dávka by neměla překročit 2-3 gramy. A jaký přípravek zvolit při kašli? Nejvhodnější jsou výrobky s obsahem ambroxolu nebo acetylcysteinu.