Určitě se každý z nás někdy setkal s bolestí hlavy. Někteří lidé to znají pouze jako doprovod nějaké špatné chřipky, ale pro jiné to může být nesnesitelná a stále se opakující nemoc.

PublicDomainPictures / Pixabay

Jaké jsou příčiny bolesti hlavy?

Když vynecháme případy, kdy trpíte chřipkou či jinou virózou, bolest hlavy může mít i spoustu dalších příčin a to si některých ani nemusíte být vědomi.

  1. Navozená léky – některé silné léky mohou právě způsobovat vaši bolest. Jde zejména o analgetika, ale v každém případě by to mělo být napsáno v příbalovém letáčku, abyste nebyli vyděšeni z něčeho vážnějšího. Takovou bolest cítíte po celém prostoru čela., někdy může trvat pár dní, než si tělo na dané léky zvykne, ale někdy může trvat po celou dobu užívání léků a v takovém případě byste měli mít léky nahrazeny.
  2. Stres – znáte to, když je toho na vás hodně, máte plno práce, plno starostí, neustále se zabývá nějakým problémem a právě z takových situací vás může také vypuknout bolest hlavy. A jedná se o tupou bolest po celé šířce čela a někdy může zasáhnut do krční páteře a ramen. Snažte se stres nepřipouštět, úmyslně myslete pozitivně.
  3. Migréna – jedna z mnoha nepříjemných nemocí. U migrény mnohdy nelze najít ani příčinu, protože u každého člověka může být vyvolána něčím jiným. Jedná se o bolest, která většinou bývá na jedné straně čela (jakékoliv) v oblasti nad okem, často může zasáhnout i do vidění, a proto se někomu zdá, že třeba vidí rozmazaně a podobně.
  4. Nakupení záchvatů – jde o trhavou bolest, kterou cítíte jako by za okem. Dokonce vám může oko zarudnout a slzet. Tato nemoc bývá dědičná anebo ve výjimečných případech vyvolána třeba alkoholem.

Jak léčit bolest hlavy?

Bolest hlavy každý léčí doma svým způsobem. Někdo si nakoupí různé peprmintové anebo tak zvané tygří masti a těmi hlavu natírá. Jiný si vaří různé bylinné čaje a podobně. Ale pokud vaše bolest dojde do takové míry, že vám nic nezabírá a stále vás velmi bolí, tak je nezbytné, abyste navštívili lékaře. Někdy může jít třeba jen o nějakou škaredou variantu migrény a lékař vám třeba napíše léky od bolesti, ale také může jít o daleko závažnější případy a to třeba v nejhorším o růst nějakého nádoru a podobně. (Ačkoliv ve většině případů růst nádoru člověka nebolí, ale má zase jiné příznaky, ale není to pravidlem.)