Pandemie koronaviru se na Češích podepsala ve všech směrech, duševní zdraví nevyjímaje. Sociální izolaci, nedostatek společenské komunikace nebo zavřené restaurace často lidé řešili popíjením alkoholu doma mezi čtyřmi stěnami. Podle různých průzkumů neodolá doma alkoholu o samotě nebo v rodinném kruhu pravidelně přes 40 % Čechů, což jsou čísla přibližně o polovinu větší, než byla v době před propuknutím koronaviru. Jak poznat, zda nehrozí alkoholismus také vám?

Obraz alkoholika nevykresluje skutečnost

Červený nos, klátivá chůze a zničená játra? Obraz, jak poznat alkoholika, je dosti zkreslený. Samozřejmě, že někteří alkoholici skončí dokonce na ulici a vídáváte je potloukat se s krabicí vína v ruce po ulicích nebo sedávat na lavičkách v parku či na zastávkách hromadné dopravy, ale ne všichni tak vypadají a dopadnou. Rozlišit „nízkorizikové“ pití od „vysokorizikového“ je velmi těžké. Odborníci se shodují, že problém s alkoholem mají všichni, kdo pijí více než 3dcl vína denně. Tato hranice platí pro muže, u žen se jedná přibližně o polovinu.

Na druhé straně břehu?

Nejde jen o množství vypitého alkoholu, ale odborníci upozorňují také na další příznaky alkoholismu. Může se jednat o pití o samotě, před důležitou schůzkou na povzbuzení nebo excesy v podobě dlouhých tahů, které končí pověstnými „okny“. Varovným signálem může být také neodolatelná touha napít se alkoholu v některých situacích, po náročném pracovním dni nebo pití alkoholu přes negativní zdravotní účinky, které takové jednání způsobuje. Ve všech těchto případech je vhodné se obrátit na odborníka.

Léčba alkoholismu i terapie kontrolované konzumace

Nehledě na to, zda trpíte pravidelným pitím alkoholu nebo nárazovým, kdy spouštěčem je jedno pivo, ale po ztracení záklopky pijete dál, je jedinou šancí na návrat k normálu psychoterapie. V rámci léčby alkoholismu odborníci vyhodnotí nutný přístup k problému a navrhnou metodu léčení. V některých případech je možné přistoupit k terapii kontrolované konzumace alkoholu, v jiných k nonabstinentní terapii, kterou doplňují anticravingové preparáty pro znemožnění přílišného pití.