Na světě trpí astmatem přes 300 milionů lidí, chronickou obstrukční plicní nemoc (chronickou bronchitidu) má 200 milionů lidí. Ti všichni a také mnozí další pacienti by ocenili, kdyby si mohli sami vyšetřovat plíce. Včasné vyšetření totiž dokáže předpovědět blížící se problém.

Při vyšetření funkce plic se u lékaře používá spirometr. Tento přístroj zaznamenává dýchání pacienta a objem plic v čase ukazuje jako graf. V dnešní době už ale není problém pořídit si ho domů.

Spirobank Smart aneb spirometr do kapsy

Abyste kvůli každému vyšetření plic nemuseli k lékaři, stačí si pořídit Spirobank Smart. Tento malý spirometr se vejde i do kapsy a jediné, co k němu potřebujete, je váš mobilní telefon. Přístroj se přes bluetooth spojí s telefonem, tabletem či jiným zařízením a v aplikaci iSpirometry zobrazí všechny potřebné údaje. Aplikace je dostupná pro iOS i Android, a to rovnou v 20 jazycích, mezi nimiž nechybí ani čeština.

Spirometr je opravdu skladný, rozměry jsou 49 × 109 × 21 mm a společně s baterií váží 61 g. Funguje na dvě AAA baterie. Automaticky se připojí k aplikaci, stačí jen pořádně vydechnout. Přesnost přístroje je vysoká, sice se bavíme o jeho domácím použití, ale výrobce ho doporučuje také do ordinací lékařů.

Komu spirometr pomůže

Dospělým i dětským praktickým lékařům, ale především pacientům, kteří by si nemohli dovolit pořídit drahé zařízení. Spirobank Smart je ve srovnání s jinými zařízeními levný, přesto spolehlivý. Stane se spolehlivým pomocníkem pro pacienty trpící astmatem, cystickou fibrózou či pro pacienty po transplantaci plic.

A cena? Na tu už se budete muset podívat sami. Na webu prodejce zdravotnické techniky All CB s.r.o. jej momentálně najdete v akci. V nabídce má i jiné spirometry, ale tento je bezkonkurenční svou cenou i rozměry a přenositelností.