Všichni to známe, občas jsme moc líní nebo zapomeneme a už se z opomenutí čistění zubů stává zlozvyk. Začátek nového roku je skvělou příležitostí, jak přispět k vlastnímu lepšímu zdraví. Nestačí ale, abychom si zuby čistili pravidelně. Je také důležité pečovat o ně správně, abychom předešli kazům a zánětu dásní. Ve spolupráci se společností SPOKAR jsme pro vás připravili pět základních tipů, jak na to.

  1. Dejte pozor, jak kartáček držíte

Většina lidí se již v dětství naučí držet kartáček v sevřené pěsti, a ještě úplně na konci. To vás nutí při čištění na zuby a dásně tlačit, což je mnohdy bolestivé, a navíc se kartáček velmi rychle opotřebuje. „Kartáček SPOKAR X vybízí k lepšímu držení díky svému tvaru. Kartáčkem prochází rýha, která usnadňuje uchopení a pomáhá nám držet kartáček při čištění pod správným úhlem,“ říká David Fučík, produktový manažer společnosti SPOKAR. „Čištění kartáčkem s měkkými štětinami je pak ještě účinnější při odstraňování plaku, který je nejčastější příčinou problémů se zuby, protože se v něm drží bakterie,“ dodává.

Kartáčky SPOKAR X

  1. Zub po zubu

Abyste při čištění předešli tomu, že na některé zuby zapomenete, čistěte je jeden po druhém. Zubní kartáček přiložte čisticími vlákny pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně (kde je největší nebezpečí usazování zubního plaku), začněte dělat malé kroužky, aby se vlákna kartáčku dostala i do „žlábku“ kolem zubu. U každého zubu udělejte přibližně 10 takových kroužků a pak se přesuňte k dalšímu. Nezapomínejte na vnitřní stranu zubů nebo na stoličky.

  1. Jak dlouho a jak často?

Dobré bude, když si zapamatujete pravidlo 2×2, tedy alespoň 2 minuty dvakrát denně, ráno a večer před spaním. Ideální by bylo, kdybyste si mohli zuby vyčistit po každém jídle, to by ale zabralo opravdu hodně času, a ne vždy se pro to najde vhodná příležitost. Minutami při čištění si příliš hlavu lámat nemusíte, když budete postupovat zub po zubu a nic nezanedbávat, určitě vám to na dvě minuty vyjde. Správné vyčištění můžeme snadno zkontrolovat špičkou jazyka – povrch zubů musí být krásně hladký, bez drsných zbytků plaku.

  1. Používejte mezizubní kartáčky

Pokud se chcete vyvarovat vrtání zubů u zubaře, odstraňujte pravidelně zubní plak i z těžko dostupných míst. Mezi ta patří mezizubní prostory, kam se kartáčkem při běžném čištění nedostanete. Nejúčinnější pomůckou pro odstranění plaku z mezizubního prostoru jsou mezizubní kartáčky. Většina z nich má drátek potažený plastem, aby nedocházelo k podráždění dásně v mezizubí. Kartáčkem postupně vyčistěte všechny mezizubní prostory, jestliže máte pocit, že je moc hubený nebo široký, sáhněte po jiné velikosti. U mezizubních kartáčků SPOKAR rozeznáte různé velikosti podle barev.

Mezizubní kartáčky SPOKAR ML

  1. Nezapomínejte kartáčky měnit

Obecně platí, že zubní kartáček by se měl měnit zhruba jednou za tři měsíce. Na frekvenci výměny má nicméně vliv i několik dalších faktorů. Pokud jste zvyklí si čistit zuby více než dvakrát za den, kartáček měňte častěji. Také v případě, že proděláte infekční chorobu, hned po uzdravení kartáček vyhoďte a kupte nový, bakterie se v něm umí držet a zbytečně byste byli znovu nemocní. Toto platí i pro mezizubní kartáčky.