By: Evil Erin

Střevní chřipka neboli gastroenteritida je virové, nebo bakteriální onemocnění. Jedná se vlastně o akutní zánět žaludku a střev. Trvá asi týden. Inkubační doba je různá, pohybuje se od několika hodin po 5 dní.

Jak se můžeme střevní chřipkou nakazit?

Zdrojů nákazy je mnoho. Viry, nebo bakterie, které způsobují tuto nemoc, se mohou nacházet ve zkaženém jídle, či znečištěné vodě. Střevní chřipku můžeme také dostat zanedbáváním hygieny, jako například při konzumaci potravin špinavýma rukama, nebo při nedostatečném omývání ovoce a zeleniny. Od jiného člověka se můžeme nakazit vzduchem, slinami, či stykem s jeho zvratky, nebo výkaly.

Tato nemoc je velice infekční, proto, pokud ji má někdo z vašeho blízkého okolí, je velice pravděpodobné, že ji brzy budete mít i vy.

Příznaky nemoci

Mezi nejčastější příznaky střevní chřipky patří opakované zvracení a průjem. Nemocný člověk je velice unavený, malátný, trpí nechutenstvím, bolestí svalů, kloubů a břicha i hlavy. Často má zvýšenou teplotu. Mezi další příznaky patří například pálení žáhy, nadýmání a plynatost.

Léčba

Pokud má nemocný příznaky, které jsme popsali výše, je třeba navštívit lékaře. Ten provede nezbytná vyšetření, jako třeba vyšetření krve, stolice a moči. Poté určí, zda má nemoc virový, nebo bakteriální původ.

Pokud jde o virové onemocnění, stačí většinou jako léčba přísná dieta a nějaká probiotika (upravují střevní flóru). Také je nutné dodržovat pitný režim.

Jestliže je nemoc bakteriálního charakteru, musí se také držet dieta. Navíc se užívá například živočišné uhlí, či antibiotika.

Dieta

Při léčbě střevní chřipky se musí dodržovat přísná dieta. První den nemoci by se nemělo jíst vůbec, ostatně, nemocný nemá chuť k jídlu a to, co sní, většinou hned vyzvrací. Druhý a třetí den je možné zařadit do jídelníčku suchou stravu, jako například rohlíky, suchary nebo piškoty. Čtvrtý den může nemocný konzumovat některé druhy ovoce. Pátý den se lze pomalu vracet k běžnému jídelníčku, pokud je nemoc již na ústupu. Je ale nutné vyvarovat se konzumaci tučných a mastných jídel, mléčných výrobků, či sladkostí.

Také je velice důležité dodržovat pitný režim. Při nedostatku tekutin může totiž dojít k dehydrataci. Vhodné jsou zejména černé nebo bylinkové čaje.

Prevence

Abyste se této nemoci vyvarovali, je důležité dodržovat hygienická pravidla a kupovat pouze kvalitní a čerstvé potraviny. Také můžete posilovat svou imunitu různými vitamíny a doplňky stravy. Dále je třeba nepřicházet do styku s nemocnými, nebo s lidmi krátce po nemoci. Po odeznění všech příznaků střevní chřipky je totiž člověk ještě minimálně 24 hodin infekční.

Očkování přímo proti střevní chřipce není. Pouze miminka jsou očkována proti střevní chřipce způsobené rotaviry. To ale neznamená, že nemohou dostat střevní chřipku způsobenou jinými viry, či bakteriemi.

Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, je pravděpodobné, že se vám tato nemoc vyhne. Pokud ale ne, jediná možnost je zatnout zuby a vydržet. Však ono to přejde.