Nemoci štítné žlázy jsou záležitostí především žen – odhaduje se, že těmito chorobami trpí až sedm procent populace, a z toho ženy jsou postiženy až pětkrát častěji než muži. I když si to mnozí z nás nedají do spojitosti, za onemocněním štítné žlázy může být nedostatek jodu v potravě.

Štítná žláza

Štítná žláza je poměrně malý orgán nacházející se v přední části krku, pod hrtanem.  Její funkce pro lidský organismus je ale nepostradatelná. Produkuje totiž hormony, které ovlivňují řadu metabolických pochodů v těle, růst a vývoj, činnost životně důležitých orgánových soustav – nervové, srdečně-cévní, kosterní a svalové. Zcela logicky si tedy můžeme odvodit, že v případě nedostatečné funkce těchto hormonů dojde k celé řadě tělesných příznaků a nežádoucích změn.

Jod

Správnou činnost hormonů štítné žlázy máme i ve svých rukou. Pro jejich činnost je totiž zcela nezbytný jod – stopový prvek, který si naše tělo nedokáže vyrobit a je potřeba dostat ho do organismu zvenčí – ideálně ve stravě.

Naše denní potřeba jodu není nijak velká, jedná se asi o 150 mikrogramů. Podle odhadů je však tento příjem u obyvatel v České republice zhruba kolem 70 mikrogramů. Většina populace tak doporučenou denní normu zdaleka nesplňuje.

Jod v potravinách

Kde tedy nezbytný jod vůbec najdeme? Nejvíce se ho nachází v mořských rybách a mořských plodech. Není tedy žádným překvapením, že u nás ve vnitrozemí nemáme jodu v potravě dostatek. Z toho důvodu se musí jodem obohacovat kuchyňská sůl. I zde ale záleží na výrobci, proto sledujte etikety, kolik jodu je v soli vlastně přidáno. Domněnka, že bychom měli kvůli pokrytí jodu konzumovat nadbytek soli a více solit, není vůbec správná, ba naopak.

Je třeba do naší stravy zahrnout další zdroje jod – již zmiňované mořské ryby. Hodně jodu obsahuje například oblíbený losos, makrela nebo sardinky a sleď. Ideální konzumované množství představuje asi jedna porce mořských ryb dvakrát týdně. V nejlepším případě ryby co nejčerstvější. Pokud se nebojíte i méně tradičních pokrmů, vhodné jsou stále populárnější mořské plody nebo i mořské řasy. Ty lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy a přidávat je například do salátů nebo polévek.

Z dalších zdrojů jodu můžeme uvézt například mléko a mléčné výrobky.

Když je jodu nedostatek

Nedostatek jodu ve stravě může vézt ke vzniku onemocnění štítné žlázy – a sice ke snížené produkci jejích hormonů. Mluvíme o tzv. hypofunkci štítné žlázy. To má za následek celou řadu tělesných projevů. Pro osoby se sníženou funkcí štítné žlázy je typická únava, pokles výkonnosti, zpomalené tempo, přibývání na váze, bolesti kloubů a svalů. Může se objevit i tzv. struma – zvětšení štítné žlázy, které může být viditelné pouhým okem. Pacienti si stěžují na zimomřivost, mají bledou a suchou kůži, oteklý obličej, trápí je zácpa a depresivní ladění až deprese.

Některé příznaky nemusí být dlouhou dobu patrné a spojovány v souvislosti právě se štítnou žlázou. Proto pokud máte pochybnosti a trpíte těmito příznaky, obraťte se na svého lékaře. Diagnostika snížené funkce štítné žlázy není složitá – lékař odebere krev na hladinu hormonů štítné žlázy a výsledky mu napoví. Jak již bylo řečeno, ohroženy jsou zejména ženy ve vyšším věku.