Kašel vždy neznačí jen nachlazení, ale může být příčinou mnoha dalších nemocí, proto bychom neměli ani na první pohled obyčejné kašlání podceňovat.

frolicsomepl / Pixabay

Co je to zánět průdušek?

Zánět průdušek je onemocnění trubice dýchacích cest v plicích. Může mít dvě podoby. Buďto akutní anebo chronickou.

Akutní zánět průdušek – bývá většinou způsobena bakteriemi anebo viry a jde o onemocnění, které při péči během pár dní zmizí.

Chronický zánět průdušek – tento typ zánětu bývá způsoben kouřením či pobývání v prostředí, kde je kouř či dlouhodobý pobyt na prašných místech a podobně. Toto onemocnění má většinou dlouhodobé trvání anebo se opakuje.

Jaké jsou příčiny zánětu průdušek?

Zánět průdušek poznáte podle dráždivého kašle, který je doprovázen bolesti na hrudi. Nejprve si projdete suchým kašlem, avšak ten je v pozdějším stádiu nahrazen vlhkým kašlem, kdy můžete vykašlávat žlutý až zelený hlen. Většinou se objeví i zvýšená tělesná teploty, únava a celková slabost.

Jak lze zánět průdušek vyléčit?

Určitě jako první věc, byst měli zajít k lékaři, který nejen odhalí, o který z typů jde, ale také doporučí tu správnou metodu léčení. Nejprve si lékař vezme vzorek hlenu, který vykašláváte, aby určil, zda jde o akutní zánět průdušek, a tím páde, nasadí antibiotika podle toho o jakou bakterii či viry jde. Avšak pokud bude mít lékař podezření, že jde o typ chronický, může vás poslat i na rentgen. A určitě doporučí nějaké léky, které uklidní kašel či roztáhne průdušky, aby se vám ulevilo.

Mohu si pomoci sám?

Pokud si sami chcete udělat jistou prevenci proti zánětu průdušek, tak byste měli přestat kouřit či omezit zdržování se v místech, kde je hodě kouře a podobně. A pokud k zánětu dojde, tak si můžete ulevit tím, že si do místnosti dáte zvlhčovač, aby se vám lépe dýchalo. Také můžete navštívit solné jeskyně, kde se dýchací cesty také uvolní. A neměli byste zapomínat na pitný režim, aby průdušky zbytečně nevysychaly.

Jaké vitamíny pomáhají?

Samozřejmě, že existují vitamíny, které si při obtížích můžete užít. Jako příklad může být vitamín C, který je všeobecně zdravý, jelikož podporuje imunitu. Speciální na plícní tkáň je třeba betakarotén.

Babské rady:

A je jasné, že kromě tabletek si můžete pomoci přírodními zdroji, které používali už naše babičky. Jako třeba česnek, které má protizánětlivé účinky či tymián, který uvolňuje hleny. Také dobrý je zázvor, jelikož odporuje činnost plic. A spousta jiných bylinek.

Nepodceňujte své zdraví a zavčasu navštivte lékaře.