Dráždivý tračník lze také nazvat střevní neurózou, která v posledních letech postihuje stále vyšší procento lidí. Lidé, postiženi tímto syndromem o něm většinou moc nemluví, nebo úplně mlčí. Někteří lidé mají problém se s touto neurózou svěřit i svému obvodnímu lékaři.

ClkerFreeVectorImages / Pixabay

Jak se dráždivý tračník projevuje?

Na začátku je třeba poznamenat, že se jedná o onemocnění psychosomatického původu. Jednoduše řečeno, vlivem myšlenek a toho, co se nám odehrává v hlavě, se projevuje právě dráždivý tračník. Potíže související s tímto symptomem si vyvoláváme sami např. stresem, nervozitou, úzkostí nebo depresemi.

Lidé se setkávají s častým kručením v břiše, s opakovanými průjmy nebo naopak zácpou, nadýmáním a těžkostí. Dráždivý tračník se nemusí projevovat každý den, ale třeba s určitými přestávkami. Dva týdny můžeme být relativně v klidu, ale přijde-li menší stres, strach, nervozita, střeva se začnou dobývat pozornosti. Tyto problémy se často projevují v nevhodnou chvíli, kdy se to opravdu vůbec nehodí a dotyčného člověka mohou úplně rozhodit.

Dalším spouštěčem problému s tračníkem bývá naše strava. Lidé, trpící tímto syndromem mají střeva citlivější, než ostatní, takže se u nich obtíže projevují rychleji. Někteří jedinci citlivě reagují např. na pšenici, mléčné výrobky nebo ostré jídla, a proto by měli pokrmy z těchto surovin omezit na minimum.

Jak vyléčit nebo zmírnit příčiny?

Problém s dráždivým tračníkem lze samozřejmě zmírnit nebo skoro odbourat. Někdy pomůže upravit životosprávu a životní styl a problémy se zmírní. Je ale potřeba sledovat, po kterých potravinách míváme obtíže a pečlivě si to zaznamenávat. Pozornost bychom měli věnovat hlavně výrobkům z pšenice, mléčným výrobkům, alkoholu, kávě, smaženému jídlu, luštěninám a obecně potravinám, které nadýmají. Zároveň bychom do svého jídelníčku měli přidat více zeleniny, ovoce, probiotika, mátový čaj, také můžeme přidat živočišné uhlí, dle potřeby.

Někdy není od věci navštívit a požádat o pomoc psychologa. Velmi účinné jsou psychologické konzultace, které jsou schopné problémy zmírnit až na minimum. Stačí pár konzultací u psychologa a cca po 2 měsících je jedinec schopen si ve většině situací poradit sám. Dnešní psychologové fungují už i přes pojišťovny, takže u řady z nich je konzultace zdarma. Nesmíme se ale bát o problému mluvit, jelikož když tento problém začneme řešit, vyřešíme ho.