Postihují v dnešní době plné stresu mnoho lidí. Křečové žíly jsou nejčastějším žilním onemocněním a v současné době se řadí mezi civilizační choroby. Jejich výskyt je výrazně závislý na věku. Na jejich vznik má zásadní vliv genetická dispozice, dále ženské hormony a těhotenství. Na křečové žíly trpí až dvakrát více žen než mužů.

Unsplash / Pixabay

Proto je důležité při jejich vzniku nezanedbávat léčbu. Křečové žíly léčba se dnes provádí zcela běžně. Nemusíte se bát hospitalizace v nemocnici, je jí možné provést i ambulantně. V článku Vám přineseme základní informace o jejich léčbě.

Co jsou to křečové žíly?

Křečové žíly se velmi často také označují pojmem varixy. Žíly pracují na tom, aby se krev dostala zpátky k srdci (na opačném proudu se podílí tepny). Často se ale krev vylévá mimo hlavní žilní řečiště a začínají vznikat křečové žíly. Křečovými žílami častěji trpí ženy než muži.

Projevují se hlavně u lidí, kteří musí hodně stát. Na vzniku křečových žil má však největší vliv genetika. Uvádí se, že až 90 procent jsou dědičné.

Křečové žíly léčba

Léčbu varixů se rozděluje na konzervativní a chirurgickou. V případě lehčích nebo počátečních stadií varixů se zvolí léčba konzervativní.

Křečové žíly léčba konzervativní

Spočívá v podpoře žil například stahujícími punčochami, režimovými opatřeními a podávání tzv. venofarmak. Tyto léky jsou většinou na přírodní bázi, podporují napětí cévních stěn a zvyšují jejich pevnost.

Lékaři v těchto případech doporučují chůzi a pohyb. Pravděpodobně vás vyzve i k omezení dlouhého stání. Tyto opatření mohou zabránit další tvorbě křečových žil, ulevit od jejich nepříjemných projevů, ale již vzniklé varixy nevyléčí.

Chirurgický zákrok

Tato křečové žíly léčba, odstraňuje již vzniklé varixy. Součástí této léčby je i několik postupů, jak odstraňovat křečové žíly. Vhodnost jednotlivých postupů doporučí lékař na základě vyšetření. Jednou z běžných metod je tzv. sklerotizace. Tento způsob operace je vhodnější pro menší žilky do průměru 4 mm. Nehodí se tedy pro varixy na hlavních žilách povrchového systému. Sklerotizací se rozumí vpravení do žíly takové látky, která žílu zevnitř nenávratně naruší a tělo ji samo odbourá. Tento zákrok se provádí ambulantně a pacienta minimálně omezí.

Další možností léčby je typické chirurgické odstranění hlavních žilních kmenů. Starší metody vytrhnutí celé žíly jsou postupně nahrazovány méně invazivními metodami, jako například metoda CHIVA, kdy se odstraní pouze postižené části žil a pooperační komplikace jsou minimální. Také kosmetický efekt je u mini invazivních metod dokonalejší.